Tenis. WTA Lexington: będzie mecz sióstr Williams! Venus lepsza od Wiktorii Azarenki, Sloane Stephens za burtą

Venus Williams wyeliminowała Wiktorię Azarenkę i zmierzy się ze swoją siostrą Sereną w II rundzie turnieju WTA International w Lexington. Odpadła Sloane Stephens, która przegrała z Leylah Fernandez.

Venus Williams PAP/EPA / MIGUEL SIERRA / Na zdjęciu: Venus Williams
Już w pierwszym turnieju w USA w dobie pandemii koronawirusa dojdzie do starcia sióstr Williams. Serena poradziła sobie w trzech setach z Bernardą Perą. Kilka godzin później Venus (WTA 67) wygrała 6:3, 6:2 z Wiktorią Azarenką (WTA 58) w starciu byłych liderek rankingu i wielkoszlemowych mistrzyń.

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Amerykanka uzyskała na 4:2. W drugiej partii odskoczyła na 4:0 i kontrolowała sytuację. W ciągu 80 minut Venus wykorzystała wszystkie trzy break pointy. Zdobywczyni siedmiu wielkoszlemowych tytułów podwyższyła na 6-2 bilans meczów z Azarenką. Białorusinka to dwukrotna triumfatorka Australian Open.

Siostry Williams zmierzą się po raz 31. w głównym cyklu. Bilans to 18-12 dla Sereny, która była wyraźnie lepsza w ich ostatnim spotkaniu, w III rundzie US Open 2018 (6:1, 6:2). W ubiegłym sezonie miały spotkać się w Rzymie, ale Serena oddała ten mecz walkowerem z powodu kontuzji lewego kolana.

Sloane Stephens (WTA 37) przegrała 3:6, 3:6 z Leylah Annie Fernandez (WTA 120). Kanadyjka popełniła sześć podwójnych błędów, ale też wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Zdobyła 25 z 32 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odniosła drugie zwycięstwo nad Stephens. Na początku marca tego roku Fernandez była górą w Monterrey. Amerykańska mistrzyni US Open 2017 po raz piąty w tym roku odpadła w I rundzie. Bilans jej tegorocznych spotkań to 1-6. Pokonała jedynie Emmę Navarro, 497. rakietę globu.

Julia Putincewa (WTA 33) prowadziła 6:0, 5:1 z Ajlą Tomljanović (WTA 56), aby ostatecznie wygrać 6:0, 6:4. Spotkanie zakończyła za szóstą piłką meczową. W ciągu 84 minut Kazaszka wykorzystała pięć z 10 break pointów i zdobyła 28 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Było to ich drugie starcie w tym roku. W styczniu w Adelajdzie lepsza okazała się Tomljanović. Kolejną rywalką Putincewej będzie Szwajcarka Jil Teichmann.

Cori Gauff (WTA 53) wróciła ze stanu 3:5 w drugim secie i zwyciężyła 7:5, 7:5 Caroline Dolehide (WTA 134) po godzinie i 42 minutach. W II rundzie reprezentantka gospodarzy spotka się z Białorusinką Aryną Sabalenką. Olga Goworcowa (WTA 135) prowadziła 4:1 i miała dwie piłki setowe przy 5:3 w pierwszym secie meczu z Bethanie Mattek-Sands (WTA 358). Ostatecznie Białorusinka wygrała 7:6(4), 6:1 po 94 minutach.

Shelby Rogers (WTA 116) pokonała 6:4, 4:6, 6:2 Misaki Doi (WTA 77). Amerykanka mogła wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:4, 2:0. W trwającym dwie godziny i siedem minut meczu posłała 10 asów i zdobyła 35 z 50 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła dziewięć z 12 break pointów, a sama uzyskała pięć przełamań. O ćwierćfinał zmierzy się z Fernandez.