Tenis. Roland Garros: pięciosetowa bitwa Dominika Thiema z Hugo Gastonem. Pewny awans Diego Schwartzmana

Dominic Thiem prowadził 2-0 w setach, ale potrzebował pięciu partii, by pokonać Hugo Gastona w IV rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych w Paryżu wielkoszlemowego Roland Garros 2020. W ćwierćfinale Austriak zmierzy się z Diego Schwartzmanem.

Marcin Motyka
Dominic Thiem PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Dominic Thiem
W teorii był to mecz Dawida z Goliatem. W IV rundzie Roland Garros 2020 naprzeciw siebie stanęli rewelacja zawodów Hugo Gaston, 239. tenisista świata, i Dominic Thiem, trzeci gracz rankingu i jeden z faworytów turnieju. W praktyce było to bardzo ciekawe spotkanie, którego losy ważyły się do ostatnich chwil. Do sensacji nie doszło i ostatecznie lepszy okazał się faworyzowany Austriak, ale potrzebował do tego pięciu setów i ponad 3,5 godzin gry.

Początkowo nie nie wskazywało, że Thiem może mieć jakiekolwiek problemy. Austriak wygrał dwa pierwsze sety, ani razu nie tracąc własnego podania. Jednak Gaston rzucił do walki wszystkie siły, zaskakiwał spektakularnymi zagraniami, zwłaszcza skrótami, i sensacyjnie zwyciężył w dwóch kolejnych partiach, doprowadzając do wyrównania w meczu.

Jednak w końcówce górę wzięły klasa i doświadczenie rozstawionego z numerem trzecim Thiema. Tenisista z Wiener-Neustadt od stanu 3:3 w decydującej odsłonie nie stracił już żadnego gema i zakończył mecz zwycięstwem 6:4, 6:4, 5:7, 3:6, 6:3.

- Myślę, że był to dla nas niesamowity mecz. Dawno nie widziałem tenisisty z takim czuciem w dłoniach. Jego skróty są z innej planety, chyba 400 razy biegałem do siatki. W piątym secie znalazłem trochę nowych sił i jestem szczęśliwy, że zdołałem wygrać - mówił, cytowany przez atptour.com, Thiem, który w niedzielę zapisał na swoim koncie siedem asów, cztery przełamania i 59 uderzeń kończących.

Dla Thiema to ósmy w karierze awans do wielkoszlemowego ćwierćfinał, a piąty z rzędu w Paryżu. Kolejnym rywalem Austriaka będzie Diego Schwartzman, z którym ma bilans 6-2, w tym 4-1 na kortach ziemnych. - W meczu z Diego będą długie wymiany. Pasują mu tutejsze warunki, więc to nie będzie łatwe spotkanie - ocenił 26-latek z Wiener-Neustadt.

Schwartzman w 1/8 finału wygrał 6:1, 6:3, 6:4 z Lorenzo Sonego i po raz drugi (poprzednio w 2018 roku) doszedł do 1/4 finału Rolanda Garrosa. Łącznie to dla niego czwarty ćwierćfinał w Wielkim Szlemie. - Na początku czułem nerwy i popełniałem błędy. Ale myślę, że zasłużyłem na zwycięstwo. Dominic gra niesamowicie, ale sądzę, że jeśli utrzymam swój poziom, to mam szansę - mówił Argentyńczyk, turniejowa "12".