Tenis. WTA Linz: Aryna Sabalenka mistrzynią ostatniego turnieju w sezonie. W finale pokonała Elise Mertens

Aryna Sabalenka została mistrzynią turnieju WTA International w Linzu. W finale Białorusinka wygrała z Belgijką Elise Mertens. Była to ostatnia impreza głównego cyklu w 2020 roku.

Aryna Sabalenka, mistrzyni Upper Austria Ladies Linz 2020 Getty Images / Alexander Scheuber / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka, mistrzyni Upper Austria Ladies Linz 2020
Z powodu pandemii COVID-19 ostatni turniej w 2020 roku odbył się w Linzu (WTA International), a nie w Shenzhen (Mistrzostwa WTA). W finale austriackiej imprezy doszło do starcia dwóch najwyżej rozstawionych tenisistek, Aryny Sabalenki (WTA 11) z Elise Mertens (WTA 21). Tytuł wywalczyła Białorusinka, która pokonała Belgijkę 7:5, 6:2.

W pierwszym secie Mertens z 0:2 wyszła na 5:4, ale straciła trzy kolejne gemy, z czego dwa przy własnym podaniu. Sabalenka objęła prowadzenie 6:5 po obronie trzech break pointów, a po chwili wykorzystała już pierwszą piłkę setową. W drugiej partii Białorusinka zaliczyła dwa przełamania, na 2:0 i 6:2.

W trwającym godzinę i 42 minuty meczu Sabalenka obroniła sześć z ośmiu break pointów i wykorzystała pięć z 10 szans na przełamanie. Zdobyła 33 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 19 z 26 przy drugim serwisie rywalki.

Sabalenka odniosła drugie w tym roku zwycięstwo nad Mertens (6:4, 6:3 w Dubaju). Białorusinka podwyższyła na 4-2 bilans meczów z Belgijką. W drodze po triumf tenisistka z Mińska w pięciu meczach straciła jednego seta, w półfinale z Czeszką Barborą Krejcikovą.

Dla Mertens był to drugi finał w sezonie 2020 (po Pradze), a w sumie ósmy singlowy w głównym cyklu. Półfinalistka Australian Open 2018 w swoim dorobku ma pięć tytułów. Ostatni zdobyła w lutym 2019 roku w Dosze.

Sabalenka pozostaje bez wielkoszlemowego ćwierćfinału w singlu. Jedyny raz IV rundę osiągnęła w US Open 2018. Ma już za to na swoim koncie osiem tytułów WTA. Wcześniej w tym roku wygrała turnieje w Dosze i Ostrawie. Białorusinka legitymuje się bilansem finałów 8-4.

W deblu triumf odniosły Arantxa Rus i Tamara Zidansek, które pokonały 6:3, 6:4 Lucie Hradecką i Katerinę Siniakovą. Holenderka i Słowenka wywalczyły drugi tytuł w tym roku, po Palermo.

Upper Austria Ladies Linz, Linz (Austria)
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 225,5 tys. dolarów
niedziela, 15 listopada

finał gry pojedynczej:

Aryna Sabalenka (Białoruś, 1) - Elise Mertens (Belgia, 2) 7:5, 6:2

finał gry podwójnej:

Arantxa Rus (Holandia, 4) / Tamara Zidansek (Słowenia, 4) - Lucie Hradecka (Czechy, 1) / Katerina Siniakova (Czechy, 1) 6:3, 6:4

Czy Aryna Sabalenka wygra wielkoszlemowy turniej?