Tenis. ATP Finals: powtórka zeszłorocznego meczu o tytuł dla Dominika Thiema. Austriak pokonał Stefanosa Tsitsipasa

Dominic Thiem w trzech setach pokonał Stefanosa Tsitsipasa w meczu pierwszej kolejki rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie ATP Finals 2020. Była to powtórka zeszłorocznego spotkania o tytuł w tej imprezie.

Marcin Motyka
Dominic Thiem PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Przed rokiem Stefanos Tsitsipas i Dominic Thiem zamykali ATP Finals, mierząc się w meczu o tytuł. W tym otworzyli turniej, rozgrywając pierwszy pojedynek singlowy. W niedzielę Austriak zrewanżował się Grekowi za porażkę sprzed 12 miesięcy i wygrał w trzech setach.

W pierwszej partii obaj znakomicie spisywali się przy własnych serwisach. Jedyne problemy miał Tsitsipas, lecz w siódmym gemie dwoma udanymi akcjami przy siatce oddalił piłki na przełamanie. O losach tej odsłony decydował tie break, w którym Thiem wykazał się znakomitym finiszem. Austriak przegrywał 1-4, ale odrobił stratę i wyszedł na 6-5, co dało mu setbola. W ostatnim puncie tenisista z Wiener-Neustadt wygrał efektowną wymianę i w efekcie całego seta.

Obaj koncentrowali się na skutecznym serwowaniu i agresywnej grze z głębi kortu. W wymianach starali się zmieniać rytm, testowali się w akcjach z linii końcowej, ale też atakowali przy siatce.

W drugim secie kluczowy okazał się trzeci gem, w którym po nieudanym minięciu Thiema Tsitsipas uzyskał przełamanie. Grek szybko wywalczonej przewagi już nie oddał i dzięki temu wyrównał stan spotkania.

Z kolei trzecia partia była podobna do poprzedniej, tyle że tym razem inicjatywę miał Thiem, który już w drugim gemie uzyskał breaka, po czym podwyższył prowadzenie na 3:0. Tsitsipas próbował zniwelować stratę, lecz Austriak grał pewnie, nie pozwolił sobie na słabszy moment i doprowadził mecz do szczęśliwego dla siebie zakończenia.

Pojedynek trwał dwie godziny i 17 minut. W tym czasie Thiem zaserwował dziewięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał jednego z czterech break pointów, posłał 37 zagrań kończących, popełnił 30 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 101 punktów, o pięć więcej od rywala. Tsitsipasowi natomiast zapisano osiem asów, 30 uderzeń wygrywających oraz 26 pomyłek własnych.

Tym samym Thiem został pierwszym liderem Grupy Londyn 2020, w której znajdują się także Rafael Nadal i Andriej Rublow. Hiszpan i Rosjanin zmierzą się w niedzielny wieczór.