Tenis. ATP Finals: druga wygrana Dominika Thiema. Austriak po znakomitym spektaklu pokonał Rafaela Nadala

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Dominic Thiem
PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Dominic Thiem

Dominic Thiem wygrał drugi mecz w fazie grupowej rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie ATP Finals 2020. We wtorek Austriak bez straty seta pokonał Rafaela Nadala.

W tym artykule dowiesz się o:

Rafael Nadal i Dominic Thiem przystąpili do meczu drugiej kolejki fazy grupowej ATP Finals po zwycięstwach w inauguracyjnej serii gier (odpowiednio z Andriejem Rublowem i Stefanosem Tsitsipasem). Zwycięzca wtorkowego spotkania znacząco zwiększał swoje szanse na awans do półfinału. Został nim Austriak, który po znakomitym spektaklu pokonał Hiszpana 7:6(7), 7:6(4).

- To będzie trudne dla mnie, ale mam nadzieję, że dla niego również - mówił przed meczem Nadal. I Hiszpan nie mylił się. Wtorkowy pojedynek był bardzo wymagający dla obu graczy i stał na świetnym poziomie. Obydwaj prezentowali tenis najwyższej klasy. Rozgrywali fantastyczne wymiany z głębi kortu, zachwycali jakością zagrań oraz poruszaniem się po korcie.

W pierwszej odsłonie nie było przełamań i o wszystkim decydował tie break. W rozstrzygającej rozgrywce Nadal prowadził już 5-2, przy 6-5 miał setbola, ale nie wykorzystał szansy, psując bekhend. Po chwili stanął przed drugą okazją, lecz tym razem Thiem obronił się forhendem. Austriak oddalił dwie piłki setowe, a następnie sam wywalczył możliwość wygrania partii i jej nie zmarnował, posyłając kończący forhend.

Druga partia także stała na fantastycznym poziomie. Obaj nie spuścili z tonu i wciąż zapewniali telewidzom wspaniałe widowisko. Po znakomitej kontrze z forhendu Nadal wywalczył pierwsze w pojedynku przełamanie i objął prowadzenie 4:3, jednakże natychmiast stracił przewagę. Kilka minut później Hiszpan znalazł się pod ścianą - musiał bronić trzech meczboli. Wyszedł jednak z trudnej sytuacji, utrzymał serwis i wyrównał na 5:5.

I znów doszło do tie breaka, w którym ponownie górą okazał się Thiem. Austriak wprawdzie rozpoczął rozgrywkę od utraty podania, lecz od stanu 3:3 zdobył trzy punkty z rzędu, co dało mu meczbole. Tym razem nie zmarnował szansy i zwieńczył mecz, choć musiał pomóc mu przeciwnik. W ostatnim punkcie spotkania Nadal wyrzucił bekhend w aut.

Pojedynek trwał dwie godziny i 25 minut. W tym czasie Thiem zaserwował sześć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał jednego z pięciu break pointów, posłał 37 zagrań kończących, popełnił 22 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 86 punktów, o pięć więcej od rywala. Nadalowi z kolei zapisano dwa asy, 25 uderzeń wygrywających oraz 22 pomyłki własne.

Tym samym Thiem z bilansem dwóch zwycięstw i ani jednej porażki prowadzi w Grupie Londyn 2020 i jeśli w wieczornym meczu Tsitsipas pokona Rublowa, będzie już pewny awansu do 1/2 finału. Z kolei Nadal (bilans 1-1) o miejsce w półfinale powalczy w czwartek.

ATP Finals, Londyn (Wielka Brytania) Tour Finals, kort twardy w hali, pula nagród 5,7 mln dolarów wtorek, 17 listopada

Grupa B (Londyn 2020): Dominic Thiem (Austria, 3) - Rafael Nadal (Hiszpania, 2) 7:6(7), 7:6(4)