Tenis. WTA Abu Zabi: Aryna Sabalenka wygrała 15. mecz z rzędu. Białorusinka pierwszą triumfatorką w 2021 roku

Aryna Sabalenka została triumfatorką turnieju WTA 500 w Abu Zabi. W finale Białorusinka wygrała z Rosjanką Weroniką Kudermetową w 65 minut i jest niepokonana już od 15 meczów.

Aryna Sabalenka, mistrzyni turnieju w Abu Zabi 2021 Getty Images / Francois Nel / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka, mistrzyni turnieju w Abu Zabi 2021
W Abu Zabi został zainaugurowany sezon 2021 w kobiecym tenisie. Kolejne imprezy rozgrywane będą od 31 stycznia (wcześniej zawodniczki czeka dwutygodniowa kwarantanna w Australii). W środowym finale doszło do starcia Aryny Sabalenki (WTA 10) z Weroniką Kudermetową (WTA 46). Tytuł wywalczyła Białorusinka, która pokonała Rosjankę 6:2, 6:2.

W pierwszym secie Sabalenka od 2:2 zdobyła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii Białorusinka odskoczyła na 5:1. Oddała podanie marnując pierwszą piłkę meczową, ale po chwili przypieczętowała triumf przełamując Kudermetową. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W 2015 roku w Antalyi (ITF) Sabalenka oddała Rosjance sześć gemów.

W ciągu 65 minut Sabalenka zaserwowała pięć asów. Obroniła cztery z sześciu break pointów, a sama wykorzystała sześć z 12 szans na przełamanie. Kudermetowa zdobyła tylko cztery z 25 punktów przy swoim drugim podaniu.

- Robiłam wszystko, co mogłam w każdym meczu od pierwszej piłki i jestem naprawdę szczęśliwa, że rozpoczynam sezon od zdobycia tytułu. Każdy finał jest naprawdę wyjątkowy i powiedziałabym, że finały to zawsze inny rodzaj rywalizacji. Ten był naprawdę przyjemny, bardzo szybki mecz - mówiła Sabalenka na konferencji prasowej.

Dla Kudermetowej był to pierwszy singlowy finał w głównym cyklu. W ćwierćfinale Rosjanka wyeliminowała Elinę Switolinę. Bilans finałów Sabalenki to teraz 9-4. Białorusinka wygrała już 15 meczów z rzędu. Na zakończenie ubiegłego sezonu triumfowała w Ostrawie i Linzu.

Mistrzyniami debla zostały Shuko Aoyama i Ena Shibahara, które pokonały 7:6(5), 6:4 Amerykankę Hayley Carter i Brazylijkę Luisę Stefani. Dla Japonek jest to czwarty wspólny tytuł. Wcześniej zwyciężyły w Tiencinie i Moskwie (2019) oraz w Petersburgu (2020).

Abu Dhabi Women's Tennis Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 565,5 tys. dolarów
środa, 13 stycznia

finał gry pojedynczej:

Aryna Sabalenka (Białoruś, 4) - Weronika Kudermetowa (Rosja) 6:2, 6:2

finał gry podwójnej:

Shuko Aoyama (Japonia, 5) / Ena Shibahara (Japonia, 5) - Hayley Carter (USA, 8) / Luisa Stefani (Brazylia, 8) 7:6(5), 6:4

ATP Delray Beach: Hubert Hurkacz w finale. "To dla mnie świetny początek roku"
ATP Delray Beach: Sebastian Korda przed finałem z Hubertem Hurkaczem. "Jestem podekscytowany"

Czy w 2021 roku Aryna Sabalenka wygra wielkoszlemowy turniej?