Tenis. WTA Melbourne: awans Simony Halep. Elina Switolina zagra z wielkoszlemową mistrzynią

Rumunka Simona Halep pokonała Rosjankę Anastazję Potapową i awansowała do III rundy turnieju Gippsland Trophy (WTA 500) w Melbourne. W walce o ćwierćfinał dojdzie do konfrontacji Ukrainki Eliny Switoliny z Łotyszką Jeleną Ostapenko.
Simona Halep PAP/EPA / IAN LANGSDON / Na zdjęciu: Simona Halep

Mecze Igi Świątek oraz Magdy Linette oglądaj w CANAL+ oraz w serwisie canalplus.com

W poniedziałek Simona Halep (WTA 2) rozegrała pierwszy mecz od ubiegłorocznego Rolanda Garrosa, gdy w IV rundzie szans nie dała jej Iga Świątek. Rumunka sezon 2021 rozpoczyna w turnieju Gippsland Trophy (WTA 500) w Melbourne. Jej pierwszą rywalką była Anastazja Potapowa (WTA 101). Mistrzyni Rolanda Garrosa 2018 i Wimbledonu 2019 pokonała Rosjankę 6:4, 6:4.

Halep wróciła ze stanu 1:3 w drugim secie. W ciągu 82 minut Rumunka zaserwowała pięć asów i wykorzystała cztery z sześciu break pointów. W 1/8 finału wiceliderka rankingu spotka się z Laurą Siegemund (WTA 51) lub Destanee Aiavą (WTA 218) W I rundzie Niemka wróciła z 0:3 w pierwszym secie i pokonała 7:5, 6:4 Monikę Niculescu (WTA 145). Australijka obroniła 14 z 15 break pointów i zwyciężyła 6:1, 4:6, 6:4 Chloe Paquet (WTA 187).

Elina Switolina (WTA 5) wygrała 6:1, 6:4 z Andreą Petković (WTA 102). W trwającym 72 minuty spotkaniu Ukrainka posłała sześć asów i zdobyła 25 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła osiem z 10 break pointów i uzyskała pięć przełamań. Switolina podwyższyła na 4-0 bilans meczów z Niemką.

O ćwierćfinał Ukrainka zmierzy się z Jeleną Ostapenko (WTA 45), która zwyciężyła 6:4, 7:5 Dankę Kovinić (WTA 77). W pierwszym secie Łotyszka od 5:1 straciła trzy gemy, ale przy 5:4 utrzymała podanie. W drugiej partii z 0:2 wyszła na 4:2. Czarnogórka z 3:5 wyrównała na 5:5, ale końcówka należała do Ostapenko. W ciągu 97 minut mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 na przełamanie zamieniła pięć z dziewięciu okazji.

Karolina Muchova (WTA 27) w 62 minuty rozbiła 6:1, 6:1 Catherine McNally (WTA 122). Czeszka zdobyła 27 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie. Następną jej przeciwniczką będzie Jasmine Paolini (WTA 97), która wyeliminowała Qiang Wang (WTA 34) po dreszczowcu. Włoszka zwyciężyła 3:6, 7:5, 6:4 po dwóch godzinach i 21 minutach. Chinka nie wykorzystała prowadzenia 6:3, 5:2 i dwóch piłek meczowych.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 33) wygrała 4:6, 6:4, 6:2 z Anną Karoliną Schmiedlovą (WTA 136). Rosjanka od stanu 4:6, 1:3 zdobyła 11 z 14 gemów. W ciągu godziny i 56 minut zaserwowała 12 asów i wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. W III rundzie Aleksandrowa zmierzy się z Igą Świątek lub Słowenką Kają Juvan.

W II rundzie jest Cori Gauff (WTA 48), która zwyciężyła 6:3, 6:7(6), 7:6(5) Jil Teichmann (WTA 57) po dwóch godzinach i 45 minutach. Amerykanka mogła wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:3, 4:2. W trzeciej partii wyszła na 4:1, ale awans zapewniła sobie dopiero w tie breaku. Katie Boulter (WTA 371) wykorzystała cztery z pięciu break pointów i w 57 minut pokonała 6:1, 6:3 Annę Kalinską (WTA 114).

Alize Cornet (WTA 53) zwyciężyła 5:7, 6:1, 6:3 Ajlę Tomljanović (WTA 69) i w II rundzie zmierzy się z Naomi Osaką. W trwającym dwie godziny i 28 minut meczu Francuzka zdobyła 43 z 56 punktów przy swoim pierwszym podaniu i odparła pięć z siedmiu break pointów. Mayo Hibi (WTA 182) wygrała 6:4, 6:7(3), 6:1 z Varvarą Lepchenko (WTA 181) po dwóch godzinach i 55 minutach. Japonka mogła spotkanie zakończyć w dwóch setach, bo prowadziła 6:4, 4:2.

Karolina Muchova (Czechy, 8) - Catherine McNally (USA) 6:1, 6:1
Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 9) - Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) 4:6, 6:4, 6:2
Jelena Ostapenko (Łotwa, 13) - Danka Kovinić (Czarnogóra) 6:4, 7:5
Jasmine Paolini (Włochy) - Qiang Wang (Chiny, 10) 3:6, 7:5, 6:4

I runda gry pojedynczej:

Laura Siegemund (Niemcy, 16) - Monica Niculescu (Rumunia) 7:5, 6:4
Cori Gauff (USA, 14) - Jil Teichmann (Szwajcaria) 6:3, 6:7(6), 7:6(5)
Katie Boulter (Wielka Brytania) - Anna Kalinska (Rosja) 6:1, 6:3
Alize Cornet (Francja) - Ajla Tomljanović (Australia) 5:7, 6:1, 6:3
Mayo Hibi (Japonia) - Varvara Lepchenko (USA) 6:4, 6:7(3), 6:1
Destanee Aiava (Australia, WC) - Chloe Paquet (Francja) 6:1, 4:6, 6:4

wolne losy: Simona Halep (Rumunia, 1); Naomi Osaka (Japonia, 2); Elina Switolina (Ukraina, 3); Aryna Sabalenka (Białoruś, 4); Johanna Konta (Wielka Brytania, 5); Iga Świątek (Polska, 6); Elise Mertens (Belgia, 7); Karolina Muchova (Czechy, 8); Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 9); Qiang Wang (Chiny, 10)

WTA Melbourne: kiedy zagra Iga Świątek? Znamy godzinę pierwszego meczu Polki!
Iga Świątek czeka na rozpoczęcie turnieju w Melbourne. "Nie czuję większej presji niż przed Roland Garros"

Czy Elina Switolina pokona Jelenę Ostapenko?