Thrillery w turnieju bez wyłonionej mistrzyni. Zdumiewające zakończenie Grampians Trophy

Estonka Anett Kontaveit i Amerykanka Ann Li odniosły zwycięstwa po thrillerach w turnieju tenisowym Grampians Trophy (WTA 500) w Melbourne. Impreza miała zdumiewające zakończenie, bo mistrzyni nie została wyłoniona.

Anett Kontaveit PAP/EPA / JASON O'BRIEN / Na zdjęciu: Anett Kontaveit
W tym tygodniu w Melbourne miały być dwa turnieje, ale w kalendarzu znalazła się dodatkowa impreza. Był to ukłon w stronę tenisistek, które po przybyciu do Australii musiały poddać się surowej kwarantannie. Doprowadziły do tego pozytywne wyniki testów na COVID-19 wśród uczestników lotów czarterowych na antypody.

W niedzielę rozegrane zostały półfinały Grampians Trophy. Oba były dreszczowcami. Anett Kontaveit (WTA 23) zwyciężyła 2:6, 6:3, 11-9 Marię Sakkari (WTA 22). W pierwszym secie Greczynka od 1:2 zdobyła pięć gemów z rzędu. W drugiej partii było pięć przełamań, z czego trzy dla Estonki. W super tie breaku Kontaveit przegrywała 1-4, a przy 7-9 obroniła dwie piłki meczowe.

Ann Li (WTA 99) wygrała 7:6(5), 6:7(5), 10-6 z Jennifer Brady (WTA 24) po godzinie i 49 minutach. W pierwszym secie wyżej notowana z Amerykanek zdobyła przełamanie na 6:5, ale po chwili oddała podanie. W tie breaku od 3:2 straciła pięć z siedmiu kolejnych punktów. W drugiej partii Li goniła wynik i z 1:4 wyrównała na 4:4. Brady udało się doprowadzić do super tie breaka. W nim ruszyła w pościg z 1-6, ale okazał się on spóźniony. Li spotkanie zamknęła za drugą piłką meczową i awansowała do pierwszego finału w głównym cyklu.

Finał był zaplanowany na niedzielę, jednak w ciągu tygodnia był jeden dzień bez gier. Było to spowodowane jednym zakażeniem COVID-19 u osoby pracującej w Grand Hyatt Hotel. W hotelu tym ulokowana została część tenisistów i sędziów biorących udział w tenisowych imprezach na antypodach. Z powodu opóźnień w rozgrywaniu zawodów organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu finału Grampians Trophy, choć od piątku mecze kobiet i tak zostały skrócone (trzeci set w postaci super tie breaka, do 10 punktów).

Kontaveit i Li otrzymają punkty (po 305) i nagrody pieniężne (po 33 520 dolarów) przewidziane dla finalistek. Obie tenisistki czeka teraz występ w wielkoszlemowym Australian Open (8-21 lutego). Rywalką Estonki będzie Białorusinka Alaksandra Sasnowicz, a Amerykanka zagra z Chinką Shuai Zhang.