Będzie hit w IV rundzie Australian Open. Pogromczyni Petry Kvitovej zatrzymana

W niedzielę w IV rundzie Australian Open 2021 dojdzie do starcia wielkoszlemowych mistrzyń i byłych liderek rankingu. Rumuńska tenisistka Sorana Cirstea została zatrzymana przez Czeszkę Marketę Vondrousovą.

Naomi Osaka PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Naomi Osaka (WTA 3) i Garbine Muguruza (WTA 14) idą jak burza w tegorocznym Australian Open. Obie nie straciły jeszcze seta. W piątek wywalczyły awans do IV rundy. Japońska mistrzyni US Open 2018 i 2020 oraz Australian Open 2019 pokonała 6:3, 6:2 Ons Jabeur (WTA 30). Hiszpanka rozbiła 6:1, 6:1 Zarinę Dijas (WTA 83).

W pierwszym secie meczu Osaki z Jabeur nie brakowało zaciętych gemów na przewagi. Obie tenisistki utrzymywały podanie. Dopiero w końcówce nastąpiły trzy przełamania. Dwa z ich uzyskała Japonka. W drugiej partii Osaka wykorzystała break pointy na 2:1 i 5:2. Spotkanie dobiegło końca, gdy w ósmym gemie Jabeur zepsuła bekhend.

W trwającym 78 minut meczu Osaka zaserwowała osiem asów i zdobyła 26 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obie tenisistki miały po siedem break pointów. Japonka sześć obroniła i cztery wykorzystała. Naliczono jej 26 kończących uderzeń i 28 niewymuszonych błędów. Jabeur miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki.

Mecz Muguruzy z Dijas trwał 56 minut. Hiszpanka zniwelowała pięć break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z ośmiu szans. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017 posłała 17 kończących uderzeń przy 14 niewymuszonych błędach. Kazaszce zanotowano cztery piłki wygrane bezpośrednio i 25 pomyłek.

W niedzielę dojdzie do starcia Osaki z Muguruzą o ćwierćfinał. Te wielkoszlemowe mistrzynie zmierzą się po raz pierwszy. Najlepszy wynik Hiszpanki w Melbourne to finał z ubiegłego sezonu, w którym uległa Sofii Kenin. Japonka triumfowała w 2019 roku po zwycięstwie nad Petrą Kvitovą.

Su-Wei Hsieh (WTA 71) zwyciężyła 6:4, 2:6, 7:5 Sarę Errani (WTA 134) po dwóch godzinach i 44 minutach. W pierwszym secie było siedem przełamań. Tajwanka od 3:4 zdobyła trzy gemy z rzędu. W drugiej partii z 0:3 zbliżyła się na 2:3, ale końcówka należała do Włoszki. W decydującej odsłonie Hsieh odrodziła się ze stanu 3:5 i po 10. w starcie po raz trzeci doszła do IV rundy Australian Open w singlu (wcześniej w 2008 i 2018).

Kolejną rywalką Hsieh będzie Marketa Vondrousova (WTA 20), która wygrała 6:2, 6:4 z Soraną Cirsteą (WTA 68), pogromczynią Petry Kvitovej z poprzedniej rundy. W ciągu 85 minut finalistka Rolanda Garrosa 2019 zdobyła 30 z 40 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Zniwelowała dwa z trzech break pointów i spożytkowała cztery z dziewięciu okazji na przełamanie.