Set gwiezdnego tenisa, a później maszyna z Raszyna się zacięła. Koniec niezwykłej serii Igi Świątek

Iga Świątek pokazała świetny tenis w pierwszym secie, ale dwa kolejne padły łupem Rumunki Simony Halep w niedzielnym meczu Australian Open 2021. Dobiegła końca wspaniała seria polskiej tenisistki w wielkoszlemowych turniejach.

Iga Świątek PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Iga Świątek
W niedzielę doszło do trzeciego starcia Igi Świątek z Simoną Halep. W dwóch poprzednich sezonach w Rolandzie Garrosie najpierw wyraźnie lepsza była Rumunka (6:1, 6:0), a następnie Polka wzięła zdecydowany rewanż (6:1, 6:2). Trzeci rok z rzędu trafiły na siebie w 1/8 finału wielkoszlemowej imprezy. Tym razem wygrała Halep 3:6, 6:1, 6:4.

Od początku na korcie trwała wspaniała batalia z efektownymi i urozmaiconymi atakami, heroicznymi obronami, ze zmianami kierunków i rotacji. Bardzo dużo ciekawych rzeczy działo się na całej powierzchni Rod Laver Arena. Na pierwsze break pointy trzeba było czekać do siódmego gema. Aktywna Świątek obroniła dwa (bekhend po linii, smecz).

W poczynania Halep wkradło się poirytowanie. Coraz gorzej radziła sobie z agresywnymi atakami Świątek. W ósmym gemie Rumunka nie zdobyła nawet punktu. Bardzo dobry return przyniósł Polce przełamanie. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2020 była niesłychanie rzetelna i ze stoickim spokojem punktowała naprawdę dobrze grającą Halep. Świątek miała więcej argumentów w grze ofensywnej, świetnie przyspieszała potrafiąc przejąć inicjatywę jednym uderzeniem i imponujące były jej zagrania po głębokim krosie. Bez problemu zamknęła seta. Wykorzystała już pierwszą piłkę setową wygrywającym serwisem.

Po secie gwiezdnego tenisa maszyna z Raszyna się zacięła. W drugim gemie II partii Świątek odparła dwa break pointy, ale przy trzecim wyrzuciła forhend. W jej grze pojawił się chaos, sporo było ataków z nieprzygotowanych pozycji. Halep zdobywała dużo punktów urozmaiconym, głębokim serwisem. W dalszym ciągu prezentowała równy poziom, z małą liczbą błędów. Skuteczniej przechodziła z obrony do ataku.

Polka grała monotonny tenis bez rytmu, rzadko zmieniała kierunki i dużo psuła. Przestrzelony forhend kosztował ją stratę podania w szóstym gemie. Dokonywała złych wyborów, grała skróty bez przygotowania, których szansa na powodzenie była znikoma. Świątek obroniła pierwszą piłkę setową dobrym atakiem, ale drugą Halep wykorzystała wygrywającym serwisem.

W III partii Świątek wciąż szło jak po grudzie. Zawodziła ją praca nóg i jej uderzenia były bardzo nieczyste. Pierwszego break pointa obroniła asem, ale przy drugim popełniła podwójny błąd. Pojawiła się szansa na odrobienie straty, ale Halep wyśmienicie się obroniła przed dobrym returnem Polki i wyszła na 2:0. Świątek próbowała wrócić na jasną stronę mocy i przełamała Rumunkę popisując się świetnym returnem, pewnym atakiem przy siatce i forhendem. Dzięki temu wyrównała na 2:2.

Jednak Polka miała problem ze skutecznością na dłuższym odcinku czasowym, zarówno w wymianach, jak i przy returnie. Seria błędów kosztowała ją oddanie podania w piątym gemie. Ataki tenisistki z Raszyna były zbyt nieuporządkowane, za mało było ciasnych krosów, którymi imponowała w pierwszymi secie. Halep świetnymi kontrami bezlitośnie karciła ją za niestaranną ofensywę. Rumunka nie oddała przewagi przełamania. Mecz w 10. gemie dobiegł końca, gdy Świątek wyrzuciła return.

W trwającym godzinę i 50 minut meczu Halep zdobyła 33 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Rumunka dwa razy została przełamana, a sama wykorzystała cztery z 10 break pointów. Posłała 19 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Świątek zanotowano 33 piłki wygrane bezpośrednio i 42 pomyłki.

Świątek miała w wielkoszlemowych turniejach wspaniałą serię. Wygrała 10 meczów z rzędu bez straty seta. W niedzielę doznała pierwszej porażki w imprezie tej rangi od ubiegłorocznego US Open. Wtedy w III rundzie nie dała rady Wiktorii Azarence.

Dla Halep jest to 41. wielkoszlemowy występ i awansowała do 14. ćwierćfinału, piątego w Australian Open. Jej najlepszym rezultatem w Melbourne jest finał z 2018 roku.We wtorek zmierzy się z Sereną Williams, z którą ma bilans meczów 2-9. Ich ostatnie starcie miało miejsce w finale Wimbledonu 2019 i Rumunka wygrała 6:2, 6:2. Pierwszy wielkoszlemowy tytuł Halep zdobyła w Rolandzie Garrosie 2018.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71,5 mln dolarów australijskich
niedziela, 14 lutego

IV runda gry pojedynczej:

Simona Halep (Rumunia, 2) - Iga Świątek (Polska, 15) 3:6, 6:1, 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy w 2021 roku Iga Świątek wygra wielkoszlemowy turniej?