Nocny koncert Ashleigh Barty na Rod Laver Arena. Zadziwiająca zapaść Elise Mertens

Australijka Ashleigh Barty rozegrała świetny mecz w sesji nocnej wielkoszlemowego Australian Open 2021. Zadziwiająca zapaść dopadła belgijską tenisistkę, Elise Mertens.
Ashleigh Barty PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Ashleigh Barty

Ashleigh Barty zachwyca w tym roku na antypodach. Wygrała turniej rangi WTA 500 w swoim pierwszym starcie od lutego 2020 roku. W Australian Open bez straty seta odprawiła cztery rywalki. W poniedziałek liderka rankingu pokonała 6:3, 6:4 Shelby Rogers (WTA 57) w sesji nocnej na Rod Laver Arena.

O losach pierwszego seta przesądziło jedno przełamanie. Barty uzyskała je na 3:1. W drugiej partii nastąpiła krótka przerwa w koncercie mistrzyni Rolanda Garrosa 2019. Od 5:1 straciła trzy gemy marnując dwie piłki meczowe. Przy 5:4 liderka rankingu utrzymała podanie bez straty punktu i pewnie zameldowała się w ćwierćfinale.

W ciągu 71 minut obie tenisistki zaserwowały po pięć asów. Barty zdobyła 31 z 41 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 11 z 13 przy siatce. Obroniła dwa z trzech break pointów, a sama wykorzystała trzy z sześciu okazji na przełamanie. Australijka spotkanie zakończyła z dorobkiem 21 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Rogers miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek.

Barty po raz drugi poradziła sobie z Rogers w Australian Open (7:5, 6:1 w 2017). W Melbourne Australijka była górą również w tym sezonie w turnieju rangi WTA 500. Liderka rankingu jest niepokonana od ośmiu meczów.

Rogers po raz pierwszy doszła do IV rundy Australian Open. Może się pochwalić dwoma wielkoszlemowymi ćwierćfinałami, które osiągnęła w Rolandzie Garrosie 2016 i US Open 2020. Barty trzeci rok z rzędu zameldowała się w 1/4 finału w Melbourne. W ubiegłym sezonie dotarła do półfinału.

Zadziwiająca zapaść dopadła Elise Mertens (WTA 16), która miała serię siedmiu z rzędu wygranych spotkań. Belgijka prowadziła 4:0, a później 5:2 w pierwszym secie meczu z Karoliną Muchovą (WTA 27), aby ostatecznie przegrać 6:7(5), 5:7. W trwającym godzinę i 56 minut meczu obie tenisistki miały po sześć break pointów. Czeszka cztery razy oddała podanie, a uzyskała pięć przełamań. Posłała 25 kończących uderzeń przy 31 niewymuszonych błędach. Mertens zanotowano 15 piłek wygranych bezpośrednio i 30 pomyłek.

Belgijka w Australian Open może się pochwalić najlepszym wielkoszlemowym osiągnięciem. W 2018 roku doszła do półfinału. Poza tym dwa razy awansowała do ćwierćfinału US Open (2019, 2020). Muchova w poprzednich dwóch startach w Melbourne wygrała łącznie jeden mecz. W poniedziałek wyrównała swój najlepszy wielkoszlemowy rezultat z Wimbledonu 2019.

W środę dojdzie do drugiego starcia Barty z Muchovą. Pierwsze również miało miejsce w wielkoszlemowej imprezie. W 2018 roku Australijka wygrała 6:3, 6:4 w III rundzie US Open.

Program i wyniki turnieju kobiet

Iga Świątek pogratulowała rywalce jubileuszu. "Dzielenie z tobą kortu to wielka przyjemność"

Czy Ashleigh Barty zostanie mistrzynią Australian Open 2021?