Nicolas Jarry wrócił do cyklu ATP po dyskwalifikacji za doping. Wygrał prawie trzygodzinny bój w Cordobie

Nicolas Jarry w trzech setach pokonał Jaume Munara w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Cordobie. Dla Chilijczyka był to pierwszy mecz w głównym cyklu od czasu dyskwalifikacji za doping.

Marcin Motyka
Nicolas Jarry Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Nicolas Jarry
W styczniu zeszłego roku Nicolas Jarry został zawieszony przez Międzynarodową Federację Tenisa (ITF), bo w jego organizmie wykryto niedozwolone substancje - ligandrol i stanozolol. Po 11 miesiącach wrócił do tenisa, ale na początek występował w challengerach. W tym tygodniu znów stanął na starcie zawodów głównego cyklu.

W I rundzie turnieju ATP w Cordobie Jarry zmierzył się z Jaume Munarem. Był to jego pierwszy mecz w imprezie rangi ATP Tour od 8 stycznia ubiegłego roku, gdy w ATP Cup przegrał z Dusanem Lajoviciem. Powrót okazał się udany dla Chilijczyka. Po trwającej dwie godziny i 44 minuty zaciętej batalii, w której był o dwie piłki od porażki, ostatecznie zwyciężył 5:7, 7:6(5), 6:4.

Na zwycięstwo na poziomie głównego cyklu Jarry czekał od 21 lipca 2019 roku, gdy w finale zawodów w Bastad okazał się lepszy od Juana Ignacio Londero. W kolejnej rundzie 25-latek z Santiago powalczy z rozstawionym z numerem drugim Benoitem Paire'em.

Do 1/8 finału awansował również Jozef Kovalik. Słowak po 103 minutach rywalizacji pokonał 6:2, 1:6, 6:3 Daniela Elahiego Galana. Odniósł tym samym swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju rangi ATP Tour od 11 lutego 2020 roku, gdy w I rundzie w Buenos Aires ograł Corentina Mouteta.

W poniedziałek rozegrano też decydujące mecze kwalifikacji. Awans do głównej drabinki Cordoba Open 2021 wywalczyli Tomas Martin Etcheverry, Marcelo Tomas Barrios Vera, Facundo Bagnis i Juan Manuel Cerundolo.

Z kolei Joao Menezes wszedł do drabinki turnieju jako tzw. "szczęśliwy przegrany" z eliminacji. Brazylijczyk zastąpił Guido Pellę, który miał pozytywny wynik testu na koronawirusa.