Podwójna radość Ashleigh Barty w Stuttgarcie. Australijka mistrzynią powrotów

Ashleigh Barty okazała się mistrzynią powrotów w Stuttgarcie (WTA 500). Australijska tenisistka odwróciła losy trzeciego meczu i odniosła trzeci triumf w 2021 roku.

Ashleigh Barty, mistrzyni Porsche Tennis Grand Prix 2021 PAP/EPA / ALEX GRIMM / Na zdjęciu: Ashleigh Barty, mistrzyni Porsche Tennis Grand Prix 2021
W niedzielnym finale imprezy w Stuttgarcie doszło do starcia Ashleigh Barty z Aryną Sabalenką (WTA 7). Mistrzynią została Australijka, która zwyciężyła Białorusinkę 3:6, 6:0, 6:3. Liderka rankingu zdobyła trzeci tytuł w 2021 roku. Wcześniej triumfowała w Melbourne (Yarra Valley Classic) i Miami.

O losach pierwszego seta rozstrzygnęło jedno przełamanie, które Sabalenka uzyskała na 5:3. W drugiej partii nastąpiła diametralna zmiana sytuacji. Barty oddała rywalce zaledwie 10 punktów. W decydującej odsłonie Białorusinka z 0:3 zbliżyła się na 2:3. Australijka zaliczyła przełamanie na 4:2, a następnie podwyższyła na 5:2 po obronie trzech break pointów. W dziewiątym gemie zapewniła sobie triumf wykorzystując drugą piłkę meczową.

W trwającym godzinę i 47 minut meczu Barty obroniła osiem z 10 break pointów i wykorzystała pięć z 12 szans na przełamanie. Zdobyła 39 z 54 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Australijka wyszła na prowadzenie 4-3 w bilansie spotkań z Sabalenką.

Dla Barty był to trzeci mecz, w którym odrodziła się po przegraniu pierwszego seta. Dodatkowo w ćwierćfinale z Karoliną Pliskovą wróciła z 3:5 w trzeciej partii i wygrała 2:6, 6:1, 7:5. W półfinale Elina Switolina serwowała po wygraną przy stanie 6:4, 5:4, ale Australijka zwyciężyła 4:6, 7:6(5), 6:2.

Dla Barty był to 16. singlowy finał w WTA Tour i odniosła 11. triumf. Bilans meczów o tytuł Sabalenki to teraz 9-5. W sobotę w półfinale Białorusinka łatwo poradziła sobie z Simoną Halep. W tym roku wygrała turniej w Abu Zabi.

Barty zdobyła tytuł w Stuttgarcie jako pierwsza Australijka. Wcześniej w finale wystąpiła tylko jedna jej rodaczka. W 2010 roku Samantha Stosur uległa Belgijce Justine Henin.

Barty zdobyła również tytuł w deblu w parze z Jennifer Brady. W finale pokonały 6:4, 5:7, 10-5 Amerykanki Desirae Krawczyk i Bethanie Mattek-Sands. Dla Australijki jest to 11. deblowy tytuł. Brady odniosła pierwszy triumf w grze podwójnej. Barty odniosła podwójny triumf w Stuttgarcie jako pierwsza tenisistka od czasu Lindsay Davenport (2001).

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (Niemcy)
WTA Premier, kort ziemny w hali, pula nagród 565,5 tys. dolarów
niedziela, 25 kwietnia

finał gry pojedynczej:

Ashleigh Barty (Australia, 1) - Aryna Sabalenka (Białoruś, 5) 3:6, 6:0, 6:3

finał gry podwójnej:

Ashleigh Barty (Australia) / Jennifer Brady (USA) - Desirae Krawczyk (USA, 1) / Bethanie Mattek-Sands (USA, 1) 6:4, 5:7, 10-5

Czy Ashleigh Barty wygra w tym roku wielkoszlemowy turniej?