ATP Monachium: dwa zwycięstwa jednego dnia Nikołoza Basilaszwilego. Debiutancki finał Jana-Lennarda Struffa

Nikołoz Basilaszwili w sobotę wygrał dwa mecze i awansował do finału rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Monachium. Jan-Lennard Struff po raz pierwszy w karierze powalczy o tytuł w singlu.

Marcin Motyka
Nikołoz Basilaszwili PAP/EPA / VASSIL DONEV / Na zdjęciu: Nikołoz Basilaszwili
Sobota w Monachium rozpoczęła się od nadrabiania zaległości. Tenisiści musieli dokończyć przerwane w piątek przez opady deszczu spotkania 1/4 finału. Niespodzianek nie było i wygrali faworyci - Casper Ruud pokonał 6:3, 6:4 Johna Millmana, z kolei Nikołoz Basilaszwili ograł 6:4, 6:4 Norberta Gombosa.

Po kilku godzinach przerwy rozstawiony z numerem drugim Ruud i oznaczony "piątką" Basilaszwili ponownie wyszli na kort, by zmierzyć się w półfinale. Mecz miał zaskakujący przebieg. Gruzin zdominował wydarzenia na placu gry, górował w wymianach, skuteczniej serwował, wykorzystał pięć z dziewięciu szans na przełamanie i w 70 minut zwyciężył 6:1, 6:2.

Dla 29-letniego Basilaszwilego to siódmy w karierze finał w cyklu ATP Tour. Jeśli wygra w Monachium, zdobędzie piąty tytuł, a drugi w obecnym sezonie (w marcu triumfował w imprezie w Dosze).

Chronologicznie pierwszy sobotni mecz także był jednostronny. Oznaczony numerem siódmym Jan-Lennard Struff zaserwował dziewięć asów, wywalczył pięć przełamań i po 86 minutach wygrał 6:4, 6:1 z kwalifikantem Ilją Iwaszką, ćwierćfinałowym pogromcą najwyżej rozstawionego Alexandra Zvereva.

Tym samym 31-letni Niemiec awansował do swojego debiutanckiego finału w głównym cyklu w singlu. - Cieszę się, że dotarłem do pierwszego finału, i to w ojczyźnie. W niedzielę dam z siebie wszystko - powiedział tenisista z Warstein, cytowany przez atptour.com.

Niedzielny finał będzie piątą konfrontacją w głównym cyklu pomiędzy Struffem a Basilaszwilim. Bilans jest remisowy. Na mączce dotychczas zmierzyli się raz - 9 kwietnia w ćwierćfinale turnieju w Cagliari i wówczas Gruzin wygrał 7:5, 4:6, 6:3.