Wimbledon: nieliczni tak zdeklasowali Rogera Federera. Hubert Hurkacz w wyjątkowym gronie

Hubert Hurkacz pokonał 6:3, 7:6(4), 6:0 Rogera Federera w ćwierćfinale Wimbledonu 2021. Zdobywając partię do zera, Polak został piątym tenisistą, który wygrał seta w meczu ze Szwajcarem, nie tracąc gema.

Marcin Motyka
Hubert Hurkacz Getty Images / TPN / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Wygranie seta z Rogerem Federerem to zadanie nieosiągalne dla wielu tenisistów. A wygrać partię ze Szwajcarem w stosunku 6:0 udało się nielicznym. W środę dokonał tego Hubert Hurkacz.

Tym samym Polak został piątym tenisistą, który w głównym cyklu męskich rozgrywek wygrał seta z Federerem 6:0. A podkreślmy, że zawodowa kariera Szwajcara trwa od 1998 roku.

Pierwsze trzy sety 0:6 Federer przegrał w 1999 roku, gdy był notowanym w drugiej setce rankingu ATP dobrze rokującym 18-latkiem. Miało to w miejsce w meczach z Vincentem Spadeą w Monte Carlo, Patrickiem Rafterem w Rolandzie Garrosie i z Byronem Blackiem na londyńskich kortach Queen's Clubu.

Kolejnym, który zdołał zwyciężyć w partii ze Szwajcarem bez straty gema, był Rafael Nadal. Hiszpan dokonał tego w 2008 roku w finale Rolanda Garrosa, wygrywając cały mecz 6:1, 6:3, 6:0.

Przez następnych 13 lat nikt nie był w stanie tak zdeklasować Federera na przestrzeni jednego seta. Aż w środę sprawy w swoje ręce wziął Hurkacz, który w ćwierćfinale Wimbledonu pokonał Szwajcara 6:3, 7:6(4), 6:0.

Monte Carlo 1999 I runda Vincent Spadea (ATP 33) 6:7(3), 0:6

Hurkacz musi szybko zregenerować się po wspaniałym triumfie nad Federerem. W piątek czeka go bowiem półfinał. Zmierzy się z Matteo Berrettinim. Na marginesie zaznaczmy, że Włoch w głównym cyklu tylko raz przegrał seta w stosunku 0:6 - w 2018 roku w Petersburgu z Denisem Shapovalovem.

Wimbledon: Hubert Hurkacz poznał rywala w pojedynku o finał. Włoch jest niepokonany w tym roku na trawie!

Czy Roger Federer przegra jeszcze seta w stosunku 0:6?