Sensacja na US Open! Szokująca porażka

Naomi Osaka już nie gra w US Open 2021! Dwukrotna mistrzyni nowojorskiej imprezy doznała sensacyjnej porażki z młodą kanadyjską tenisistką. Do kolejnej rundy awansowała Białorusinka Aryna Sabalenka.

Naomi Osaka PAP/EPA / PETER FOLEY / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Dla Naomi Osaka (WTA 3) nie jest to dobry czas na zawodowych kortach. Ostatni ćwierćfinał osiągnęła w marcu w Miami. Występ w US Open zakończyła na III rundzie po porażce 7:5, 6:7(2), 4:6 z Leylah Annie Fernandez (WTA 73). Japonka jest dwukrotną mistrzynią nowojorskiej imprezy (2018, 2020). Dwa tytuły zdobyła też w Australian Open (2019, 2021).

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Osaka uzyskała na 6:5. Japonka zdobyła 12 z ostatnich 13 punktów. W drugiej partii kluczowe było to, co wydarzyło się w 11. i 12. gemie. Była liderka rankingu wykorzystała trzeciego break pointa na 6:5, ale nie zakończyła meczu serwisem. Tie break należał zdecydowanie do Fernandez, która odskoczyła na 5-0. Przy 6-2 Kanadyjka wykorzystała drugą piłkę setową. W decydującej odsłonie Osaka oddała podanie już w pierwszym gemie i nie była w stanie odrobić straty.

W trwającym dwie godziny i cztery minuty meczu Osaka zaserwowała 15 asów i zdobyła 52 z 62 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 37 kończących uderzeń, ale też popełniła 36 niewymuszonych błędów. Fernandez zanotowano 28 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki. Obie tenisistki miały po pięć break pointów i uzyskały po dwa przełamania.

Dla 18-letniej Fernandez jest to drugie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W ubiegłym sezonie w Pucharze Federacji pokonała Szwajcarkę Belindę Bencić. Kanadyjka po raz pierwszy awansowała do IV rundy wielkoszlemowego turnieju. O ćwierćfinał zmierzy się z Niemką Andżeliką Kerber.

Aryna Sabalenka (WTA 2) pokonała 6:3, 6:3 Danielle Collins (WTA 29). W ciągu 89 minut Białorusinka obroniła trzy break pointy i zaliczyła trzy przełamania. Zdobyła 11 z 11 punktów przy siatce. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 34 kończących uderzeń przy zaledwie 13 niewymuszonych błędach. Amerykanka pokusiła się o 24 piłki wygrane bezpośrednio przy 16 pomyłkach.

W IV rundzie Sabalenkę czeka starcie z Elise Mertens (WTA 16), która wygrała 6:3, 7:5 z Ons Jabeur (WTA 21). W drugim secie Tunezyjka z 2:5 wyrównała na 5:5 i miała break pointa na 6:5, ale straciła dwa gemy. W trwającym 88 minut meczu Belgijka wykorzystała sześć z ośmiu break pointów.