US Open: Felix Auger-Aliassime w drugim z rzędu wielkoszlemowym ćwierćfinale. Kanadyjczyk zgasił zapał Francesa Tiafoe'a

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime
PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime

Frances Tiafoe z wielką energią rozpoczął mecz IV rundy US Open 2021 z Felixem Augerem-Aliassime'em. Kanadyjczyk jednak zgasił zapał rywala, wygrał w czterech setach i awansował do drugiego z rzędu wielkoszlemowego ćwierćfinału.

Frances Tiafoe sprawił dużą niespodziankę w III rundzie US Open 2021, gdy pokonał Andrieja Rublowa. Kolejnego wyżej notowanego rywala Amerykanina już jednak nie zdołał wyeliminować. W niedzielną noc na Arthur Ashe Stadium przegrał mecz 1/8 finału z rozstawionym z numerem 12. Felixem Augerem-Aliassime'em 6:4, 2:6, 6:7(6), 4:6.

Niesiony dopingiem publiczności Tiafoe rozpoczął z wielką energią i już w gemie otwarcia przełamał rywala, co pozwoliło mu wygrać pierwszą odsłonę. Jednak od drugiego seta Auger-Aliassime stopniowo gasił zapał rywala. Kanadyjczyk ograniczył liczbę błędów, był aktywniejszy, skuteczniej serwował oraz returnował i w efekcie zwyciężył w drugiej partii 6:2.

Trzecia odsłona była niesamowicie wyrównana. Auger-Aliassime nie wykorzystał trzech setboli i o wszystkim zadecydował tie break. W rozstrzygającej rozgrywce przy stanie 5-6 Kanadyjczyk skutecznym serwisem obronił piłkę setową dla rywala, następnie wyszedł wyszedł na 7-6, tym samym stanął przed szansą na zakończenie partii, przy której skorzystał z forhendowego błędu Tiafoe'a.

Kanadyjczyk przejął kontrolę nad meczem, a na początku czwartej partii wywalczył przełamanie. Mając prowadzenie 2-1 w setach i przewagę breaka, wystarczało mu, aby utrzymywał własne podanie. I tak zrobił. Nie pozwolił sobie na słabszy moment przy serwisie i doprowadził spotkanie do szczęśliwego dla siebie zakończenia.

- Początek był dla mnie trudny, nerwowy. To dla mnie ważna wygrana i cieszę się, że zdołałem przejść dalej - mówił w wywiadzie na korcie Auger-Aliassime, który w ciągu trzech godzin i 24 minut gry zapisał na swoim koncie 24 asy, trzy przełamania i 56 uderzeń wygrywających.

Dla 21-latka z Montrealu to drugi w karierze wielkoszlemowy ćwierćfinał. Poprzedni wywalczył w lipcowym Wimbledonie i dzięki temu został najmłodszym od 2009 roku tenisistą, który dwukrotnie w jednym sezonie dotarł do 1/4 finału imprez Wielkiego Szlema. Wówczas dokonał tego 21-letni Juan Martin del Potro, notując ćwierćfinał Australian Open, półfinał Rolanda Garrosa i wygrywając US Open.

O półfinał Auger-Aliassime zagra z 18-letnim Carlosem Alcarazem. - Wiek to tylko liczba. On jest świetnym tenisistą o ugruntowanej pozycji. Gra niesamowicie i mam nadzieję, że rozegramy dobry mecz - ocenił Kanadyjczyk.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57,5 mln dolarów niedziela, 5 września