Alexander Zverev w półfinale US Open. Trwa zwycięska seria Niemca

Alexander Zverev został trzecim półfinalistą wielkoszlemowego US Open 2021. W środę niemiecki tenisista wyszedł z tarapatów w pierwszym secie i pokonał Lloyda Harrisa z RPA.

Rafał Smoliński
Alexander Zverev PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Alexander Zverev
W środę na Arthur Ashe Stadium doszło do trzeciego pojedynku Alexandra Zvereva (ATP 4) z Lloydem Harrisem (ATP 46) w głównym cyklu, ale pierwszego w Wielkim Szlemie. Wcześniej Niemiec był lepszy od Afrykanera w Kolonii (2020) i Cincinnati (2021). W Nowym Jorku zanosiło się początkowo na interesujące widowisko, ale z czasem przewagę uzyskał finalista US Open z ubiegłego sezonu.

Harris na pewno może sobie pluć w brodę za zmarnowanie wielkiej szansy na wygranie pierwszego seta. W świetnym stylu przełamał na 5:3, lecz gdy podawał po zwycięstwo w partii otwarcia, zawiódł go potężny serwis. Zverev odrobił stratę, ale nie był to koniec jego kłopotów. W tie breaku reprezentant RPA miał setbola, ale Niemiec odpowiedział znakomitym returnem. Po zmian stron czwarty tenisista świata wypracował piłkę setową i pewnie ją wykorzystał.

Po zakończeniu partii otwarcia Harris był tak niezadowolony, że rzucił na kort dwie butelki z napojem. Po krótkiej przerwie na czyszczenie obiektu gra została wznowiona. Zverev natychmiast ruszył do ataku. W pełni wykorzystał słabsze podanie rywala i naciskał w wymianach. Gdy reprezentant RPA popełnił błąd przy break poincie, Niemiec poczuł wyraźną ulgę. Teraz pewnie trzymał serwis i zakończył seta wynikiem 6:3.

Na początku trzeciej odsłony gra Harrisa wyraźnie się posypała. Zverev dominował w wymianach i wypracował dwa przełamania. Przy stanie 4:0 tenisistę z Hamburga złapał mały kryzys, który omal nie kosztował go utraty całego prowadzenia. Harris wygrał trzy kolejne gemy, jednak nie doprowadził do wyrównania stanu seta. W ósmym gemie Niemiec znów odpalił serwis w momencie zagrożenia, a po zmianie stron zakończył spotkanie.

Zverev pokonał ostatecznie Harrisa po 125 minutach 7:6(6), 6:3, 6:4 i wystąpi w półfinale US Open 2021. Po raz czwarty w karierze dotarł do tego etapu w Wielkim Szlemie. W meczu z Harrisem miał 21 asów, pięć podwójnych błędów, 43 wygrywające uderzenia i 26 pomyłek. Tenisista z RPA, który po raz pierwszy zagrał w wielkoszlemowym ćwierćfinale, zanotował 13 asów, jeden podwójny błąd, 34 kończące uderzenia i 26 niewymuszonych błędów.

- W pierwszym secie on serwował niesamowicie, dlatego nie miałem zbyt wielu szans. W jakiś sposób udało mi się wygrać tego seta i to mnie trochę rozluźniło - powiedział Niemiec w pomeczowym wywiadzie na korcie. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów wygrał już 16. z rzędu mecz w tourze.

Przeciwnikiem Zvereva w piątkowym półfinale US Open 2021 będzie lider rankingu ATP, Serb Novak Djoković.