Urszula Radwańska otrzymała szansę. To była jej trzecia próba w obecnym sezonie

Opłaciło się pozostać Urszuli Radwańskiej w Nur-Sułtanie. Polska tenisista weszła do drabinki halowego turnieju rangi WTA 250 na kortach twardych. W I rundzie lepsza jednak okazała się rywalka.

Rafał Smoliński
Urszula Radwańska Getty Images / Aaron Gilbert/Icon Sportswire / Na zdjęciu: Urszula Radwańska

W niedzielnym finale eliminacji Urszula Radwańska (WTA 202) nie sprostała Ukraince Łesi Curenko, ale znalazła się na liście oczekujących do wejścia do głównej drabinki. Krakowianka pozostała w Nur-Sułtanie i we wtorek otrzymała swoją szansę, bo wycofała się Rosjanka Anna Blinkowa.

Na drodze Polki w I rundzie zawodów Astana Open 2021 stanęła Ana Konjuh (WTA 77). Rozstawiona z piątym numerem Chorwatka straciła wiele miesięcy z powodów zdrowotnych, ale wróciła do Top 100. W latach 2013-2016 pięciokrotnie spotykała się z Radwańską na zawodowych kortach i wygrała trzy mecze. W styczniu bieżącego roku nasza tenisistka zwyciężyła w eliminacjach do turnieju ITF w Andrezieux-Boutheon, dlatego do wtorku łączny bilans jej rywalizacji z Konjuh był remisowy (3-3).

Radwańska nie była faworytką spotkania w Nur-Sułtanie, ale miała swoje szanse. W pierwszym secie prowadziła już 4:1, lecz po niesamowitej walce przegrała trzy gemy z rzędu. Potem był tie break i zmarnowana przewaga 4-1. Ostatecznie Konjuh wykorzystała drugiego setbola.

Druga partia odbyła się bez historii. Chorwatka przełamała w drugim i czwartym gemie, po czym wysunęła się na 5:0. W pełni kontrolowała wydarzenia na korcie i niezagrożona wygrała seta oraz trwający 95 minut pojedynek 7:6(6), 6:1. Mecz nie był wielkim widowiskiem. Obie panie popełniły sporo podwójnych błędów - Radwańska 7, a Konjuh 10. Mimo tego 23-latka z Dubrownika awansowała do II rundy.

Radwańska po raz trzeci zagrała w tym roku w zawodach głównego cyklu i nie wygrała meczu. Najpierw przeszła przez eliminacje w Pradze, potem otrzymała dziką kartę w Gdyni, a teraz bez powodzenia startowała w Nur-Sułtanie. Zwycięska Konjuh powalczy o ćwierćfinał z Rosjanką Anastazją Gasanową (WTA 160).