Nokaut w finale w Antwerpii. Jannik Sinner goni Huberta Hurkacza

W niedzielę rozstrzygnięto kwestię tytułu w halowych zawodach ATP 250 na kortach twardych w Antwerpii. Finał singla zakończył się zdecydowanym zwycięstwem najwyżej rozstawionego Jannika Sinnera.

Rafał Smoliński
Jannik Sinner, mistrz European Open 2021 PAP/EPA / OLIVIER HOSLET / Na zdjęciu: Jannik Sinner, mistrz European Open 2021
W niedzielnym finale spotkali się dwaj najwyżej klasyfikowani uczestnicy zawodów European Open 2021. Zarówno Jannik Sinner (ATP 13), jak Diego Schwartzman (ATP 14) wygrali po trzy mecze bez straty seta, ale w decydującym spotkaniu to Włoch był faworytem. Reprezentant Italii nie zawiódł i w 76 minut rozgromił Argentyńczyka 6:2, 6:2.

Było to pierwsze spotkanie obu panów w tourze, ale kibice na pewno nie spodziewali się takiego rezultatu. Tymczasem Sinner serwował w niedzielę znakomicie. Stracił tylko 10 punktów przy własnym podaniu i dwukrotnie był zmuszony ratować się przed przełamaniem (w szóstym gemie pierwszego seta).

O losach premierowej odsłony zdecydowały przełamania w trzecim oraz piątym gemie. W drugiej partii zdolny 20-latek skutecznie atakował w pierwszym i piątym gemie. Schwartzman nie miał zbyt wiele do powiedzenia. W całym meczu tylko cztery razy utrzymał podanie i nie nawiązał wyrównanej walki.

Sinner pewnie wygrał turniej w Antwerpii i sięgnął po czwarte mistrzostwo w obecnym sezonie i zarazem piąte w karierze. W tym roku triumfował już wcześniej Melbourne (ATP 250), Waszyngtonie i Sofii. Dzięki sukcesowi w Belgii został najmłodszym tenisistą od czasu 19-letniego Novaka Djokovicia (Estoril 2007), który zdobył pięć tytułów w męskim tourze.

Zwycięstwo Sinnera w Antwerpii przybliża go do awansu do ATP Finals 2021. Włoch na początku tygodnia zajmował w rankingu ATP Race to Turin 10. miejsce (po zakończeniu sezonu przez Rafaela Nadala). Teraz do zajmującego ósmą pozycję Huberta Hurkacza, który w tym momencie kwalifikuje się jako ostatni, będzie w poniedziałek tracić zaledwie 110 punktów. Kolejna odsłona walki o Turniej Mistrzów odbędzie się już w najbliższym tygodniu w Wiedniu.

Niespodziewanym wynikiem zakończył się także niedzielny finał debla. Rozstawieni z drugim numerem Francuzi Nicolas Mahut i Fabrice Martin rozgromili oznaczony "trójką" holenderski duet Wesley Koolhof i Jean-Julien Rojer 6:0, 6:1, a spotkanie trwało zaledwie 54 minuty. Mahut sięgnął tym samym po 34. trofeum w tourze. Martin cieszył się z siódmego mistrzostwa w grze podwójnej.

European Open, Antwerpia (Belgia)
ATP 250, kort twardy w hali, pula nagród 508,6 tys. euro
niedziela, 24 października

finał gry pojedynczej:

Jannik Sinner (Włochy, 1) - Diego Schwartzman (Argentyna, 2) 6:2, 6:2

finał gry podwójnej:

Nicolas Mahut (Francja, 2) / Fabrice Martin (Francja, 2) - Wesley Koolhof (Holandia, 3) / Jean-Julien Rojer (Holandia, 3) 6:0, 6:1