Meksyk jej służy. Historyczny triumf Hiszpanki

Garbine Muguruza kolejny raz podbiła Meksyk! Tym razem hiszpańska tenisistka wygrała WTA Finals w Guadalajarze po zwycięstwie w finale nad Estonką Anett Kontaveit.

Garbine Muguruza, mistrzyni WTA Finals 2021 PAP/EPA / Francisco Guasco / Na zdjęciu: Garbine Muguruza, mistrzyni WTA Finals 2021
Garbine Muguruza zna już smak największych triumfów. Jest mistrzynią Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017. W środę przeżyła nowe doświadczenie i po raz pierwszy wystąpiła w finale Mistrzostw WTA. W Guadalajarze zmierzyła się z Anett Kontaveit, którą pokonała w fazie grupowej. Hiszpanka przerwała wtedy serię Estonki 12 z rzędu wygranych meczów. Muguruza ponownie poradziła sobie z Kontaveit. Wygrała 6:3, 7:5 i została pierwszą w historii hiszpańską triumfatorką WTA Finals.

Muguruza miała break pointa już w pierwszym gemie meczu, ale zmarnowała go wyrzucając forhend. Hiszpanka na początku bardzo dobrze się broniła i podejmowała dobre dla siebie decyzje w ataku. Tymczasem w poczynaniach Kontaveit było sporo nerwowości. Przy 1:1 zniwelowała dwa break pointy świetnymi serwisami, ale przy trzecim wpakowała forhend w siatkę. Hiszpanka szybko straciła, to co zdobyła. Totalnie pogubiła się przy siatce oraz wyrzuciła forhend i oddała podanie.

Hiszpance przytrafił się chwilowy kryzys. Estonka grała falami i sporo było u niej chaotycznych zagrań. Wpakowany w siatkę bekhend kosztował ją stratę podania w siódmym gemie. Muguruza imponowała rzetelną pracą na linii końcowej i świetnie czytała grę. Kontaveit brakowało cierpliwości w wymianach i nie mogła złapać właściwego dla siebie rytmu. Ostatni punkt doskonale podsumował przebieg I seta. Wszystko widząca Hiszpanka w dziewiątym gemie wykorzystała już pierwszą piłkę meczową kapitalnym lobem.

W drugim gemie II partii Muguruza upadła na kort, ale błyskawicznie się podniosła dając znak, że nic złego się nie stało. Nie wybiło jej to z rytmu, choć przy 1:1 musiała bronić break pointów. Poradziła sobie znakomicie i posłała dwa wyborne serwisy. Emocje rosły i walka była coraz bardziej zacięta. W szóstym gemie Kontaveit miała 40-15 i utrzymała podanie, ale po odparciu break pointa (świetny drugi serwis). Muguruza pokazała gorsze oblicze. Wyrzuciła forhend i została przełamana, ale szybko się pozbierała.

To nie był jednak punkt zwrotny seta. Kontaveit wprawdzie lepiej poruszała się po korcie i jej zagrania były groźniejsze, ale nie utrzymała przewagi do końca. Prowadziła 5:3, ale w dziewiątym i 10. gemie zdobyła tylko po punkcie. Grająca z pasją Muguruza na 5:5 wyrównała efektownym forhendem po linii. Była liderka rankingu emanowała spokojem, jej rywalka znów popełniała za dużo błędów. Na otwarcie 12. gema Hiszpanka posłała świetny return, a później miały miejsce trzy pomyłki Estonki. Spotkanie dobiegło końca, gdy Kontaveit wpakowała piłkę w siatkę.

W trwającym 98 minut meczu Muguruza dwa razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z 11 szans na przełamanie. Posłała 16 kończących uderzeń i popełniła 25 niewymuszonych błędów. Kontaveit naliczono 15 piłek wygranych bezpośrednio i 39 pomyłek. Hiszpanka podwyższyła na 4-2 bilans wszystkich spotkań z Estonką. W ich pierwszym tegorocznym starciu w Moskwie wyraźnie lepsza była Kontaveit (6:1, 6:1 w niespełna 50 minut).

Wcześniej w finale Mistrzostw WTA wystąpiła tylko jedna Hiszpanka, Arantxa Sanchez Vicario w 1993 roku. Muguruza po raz czwarty zagrała w imprezie. Wcześniej tylko raz awansowała do półfinału, sześć lat temu w debiucie. Kontaveit po raz pierwszy wzięła udział w Turnieju Mistrzyń.

Estonka miała imponującą końcówkę sezonu. Od połowy sierpnia wygrała 29 z 33 meczów. W tym czasie odniosła cztery triumfy (Cleveland, Ostrawa, Moskwa i Kluż-Napoka) i w rankingu awansowała z 30. na ósme miejsce. Kontaveit ma teraz bilans finałów w WTA Tour 5-8.

Muguruza dla odmiany była najjaśniejszą postacią otwarcia sezonu. Triumfowała w Dubaju i dotarła do finałów w Melbourne (Yarra Valley Classic) i Dosze. Wygrała wtedy 19 z 23 spotkań. Hiszpanka zdobyła trzeci tytuł w Meksyku. W 2018 i 2019 roku była najlepsza w Monterrey. W tym kraju ma teraz bilans spotkań 14-2. W sumie Hiszpanka zdobyła 10. singlowe trofeum w WTA Tour, a był to jej 17. finał.