To był deblowy spektakl! Mistrzowie US Open z drugim zwycięstwem

Rajeev Ram i Joe Salisbury wygrali drugie spotkanie w ATP Finals 2021. W środę po wspaniałym widowisku amerykańsko-brytyjski duet obronił dwa meczboli i wygrał z Francuzami Pierre'em-Huguesem Herbertem i Nicolasem Mahutem.

Marcin Motyka
Rajeev Ram (z lewej) i Joe Salisbury PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO / Na zdjęciu: Rajeev Ram (z lewej) i Joe Salisbury
Rajeev Ram i Joe Salisbury oraz Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut wygrali mecze pierwszej kolejki ATP Finals. Przystępując do środowego spotkania, oba duety miały szansę, by już zapewnić sobie awans do 1/2 finału. Ostatecznie Amerykanin i Brytyjczyk zwyciężyli 6:7(7), 6:0, 13-11, ale - jako że stracili seta - nie uzyskali jeszcze promocji do półfinału.

W pierwszym secie było przełamań i o wszystkim zadecydował tie break, w którym Herbert i Mahut, mistrzowie Rolanda Garrosa, obronili dwa setbole i wygrali 9-7. W drugiej partii to Ram i Salisbury, triumfatorzy US Open, zdominowali wydarzenia na korcie i nie oddali Francuzom nawet gema.

Poziom emocji i jakości gry osiągnął najwyższy stopień w decydującym super tie breaku. W nim Ram i Salisbury prowadzili 7-4, ale roztrwonili przewagę. Zaciekle jednak walczyli, w efekcie obronili dwie piłki meczowe i doprowadzili do stanu 10-10. Wówczas sami wywalczyli meczbola, lecz Brytyjczyk popełnił podwójny błąd serwisowy.

Ostatnie słowo należało jednak do Rama i Salisbury'ego. Amerykańsko-duet zdobył punkt na 12-11, co dało mu kolejnego meczbola, przy którym 37-letni Ram popisał się fenomenalnym returnem.

Spotkanie trwało 100 minut. W tym czasie Ram i Salisbury zaserwowali sześć asów (Herbert i Mahut dziesięć), ani razu nie zostali przełamani, wykorzystali trzy z siedmiu break pointów i łącznie zdobyli 75 punktów, o 11 więcej od Francuzów.

Po dwóch kolejkach sytuacja w Grupie Czerwonej jest arcyciekawa. Prowadzą Ram i Salisbury (bilans 2-0) i w ostatniej serii gier zmierzą się z parą Juan Sebastian Cabal / Robert Farah (1-1). Z kolei Herbert i Mahut (1-1) na zakończenie zagrają z Jamie'em Murrayem i Bruno Soaresem (0-2).

ATP Finals, Turyn (Włochy)
Tour Finals, kort twardy w hali, pula nagród 7,250 mln dolarów
środa, 17 listopada

GRA PODWÓJNA:

Grupa Czerwona

Rajeev Ram (USA, 2) / Joe Salisbury (Wielka Brytania, 2) - Pierre-Hugues Herbert (Francja, 3) / Nicolas Mahut (Francja, 3) 6:7(7), 6:0, 13-11