Znamy rywalkę Świątek. Kolejny dreszczowiec w Australian Open

Aryna Sabalenka rozegrała czwarty trzysetowy mecz w Australian Open 2022 w Melbourne. Białorusinka obroniła cztery piłki meczowe, ale tym razem się nie uratowała. To estońska tenisistka Kaia Kanepi będzie kolejną rywalką Igi Świątek.

Kaia Kanepi PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Kaia Kanepi
Aryna Sabalenka (WTA 2) na początku sezonu przeżywa na zawodowych kortach drogę przez mękę. Przed Australian Open w dwóch turniejach w Adelajdzie nie wygrała meczu. W Melbourne trzy razy rozpoczęła od straty pierwszego seta, ale uratowała się w spotkaniach z Australijką Storm Sanders, Chinką Xinyu Wang i Czeszką Marketą Vondrousovą. W poniedziałek Białorusinka przegrała 7:5, 2:6, 6:7(7) z Kaią Kanepi (WTA 115).

Tym razem Sabalenka rozpoczęła od wygrania pierwszego seta. O jego losach zadecydowało jedno przełamanie, które uzyskała na 7:5. W drugiej partii Białorusinka zgasła i dwa razy oddała podanie. Kanepi odskoczyła na 4:0 i ni oddała przewagi.

W trzecim secie Sabalenka z 2:4 wyrównała na 4:4, by w dziewiątym gemie oddać podanie. W końcówce dramaturgia była olbrzymia. Białorusinka obroniła cztery piłki meczowe i wyrównała na 5:5. O losach meczu zadecydował super tie break. W nim tenisistki punkty zdobywały falami. Kanepi wyszła na 5-2, a kilka chwil później prowadziła Sabalenka 6-5. Od 7-7 trzy ostatnie piłki padły łupem Estonki.

W trwającym dwie godziny i 19 minut meczu Sabalenka popełniła 15 podwójnych błędów, a w sumie miała 46 niewymuszonych przy 36 kończących uderzeniach. Kanepi zanotowano 30 piłek wygranych bezpośrednio i 30 pomyłek. Estonka obroniła pięć z ośmiu break pointów i zaliczyła cztery przełamania.

Estonka może się teraz pochwalić osiągnięciem ćwierćfinału w każdej z czterech wielkoszlemowych imprez. Będzie to jej siódmy taki rezultat, po dwóch w Rolandzie Garrosie (2008 i 2012), Wimbledonie (2010 i 2013) oraz US Open (2010 i 2017). Kanepi w swoim dorobku ma cztery singlowe tytuły w WTA Tour. Zdobyła je w Palermo (2010), Brisbane i Oeiras (2012) oraz Brukseli (2013). Bilans jej finałów to 4-5. Ostatni osiągnęła w lutym ubiegłego roku w Melbourne (Gippsland Trophy).

Kanepi w przeszłości była notowana na 15. miejscu w rankingu. W Australian Open wcześniej najdalej doszła do III rundy. W środę zagra o pierwszy wielkoszlemowy półfinał. Estonka zmierzy się z Igą Świątek. Godzina meczu nie jest jeszcze znana.