Tokio 2020. Amerykanin William Shaner strzeleckim mistrzem olimpijskim! Dwaj Chińczycy z medalami

Amerykanin William Shaner został mistrzem olimpijskim podczas igrzysk w Tokio. W strzeleckiej konkurencji karabin pneumatyczny 10 m medale zdobyli też dwaj Chińczycy - Lihao Sheng i Haoran Yang.

Michał Gałęzewski
William Shaner Getty Images / Na zdjęciu: William Shaner
Do eliminacji zakwalifikowało się 47 zawodników z 32 państw, w tym Polak Tomasz Bartnik. Reprezentant Biało-Czerwonych zajął ostatecznie 23. miejsce, czeka go jeszcze występ w konkurencji karabin dowolny, trzy postawy, 50 m. O Medale w konkurencji karabin pneumatyczny, 50 m walczyli jednak inni.

Finał rozgrywany był na takiej zasadzie, że w dwóch pierwszych rundach zawodnicy mieli po pięć strzałów. Każda kolejna runda, to dwa strzały, po której odpadał najsłabszy zawodnik. Sporego pecha miał Słowak Patrik Jany, który po dobrym początku, dwukrotnie zaliczył bardzo słabe strzały i ostatecznie zajął 7. pozycję.

Co dwa strzały odpadali kolejni strzelcy. Dopiero 6. miejsce zajął Lukas Kozeniesky, który w eliminacjach zajął drugie miejsce! Zupełnie inaczej niż w porannej sesji spisał się natomiast Lihao Sheng, który przechodził stopniowo do kolejnych rund.

Gdy na strzelnicy pozostało trzech zawodników stało się jasne, że medale podzielą pomiędzy siebie Amerykanie i Chińczycy. Ostatecznie wygrał William Shaner, który zakończył rywalizację z 251,6 punktami, co jest olimpijskim rekordem. Shaner lepiej spisywał się na początku finału, w ostatniej rundzie stracił aż 0,8 punktu do wicemistrza - Lihao Shenga, który jednak zdobył łącznie 0,7 punktu mniej. Brązowy medal zdobył Haoran Yang, który wcześniej pobił rekord eliminacji olimpijskich.