Tokio 2020. Bermudy z największym sukcesem w historii. Wszystko za sprawą triathlonistki

W rywalizacji triathlonistek podczas igrzysk olimpijskich w Tokio było kilka kandydatek do złotego medalu, ale ten trafił do Flory Duffy. Reprezentantka Bermudów zdobyła pierwszy olimpijski triumf w historii swojego kraju.

Artur Babicz
Artur Babicz
Flora Duffy PAP/EPA / Wu Hong / Na zdjęciu: Flora Duffy
Panie walczące o medale w rywalizacji triathlonowej mogą mówić o sporym pechu. Nie dość, że ich dyscyplina jest niezwykle wymagająca (ścigają się na dystansie 1,5 km pływania, 40 km roweru i 10 km biegu), to musiały mierzyć z bardzo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w postaci niezwykle silnego wiatru oraz deszczu.

W związku z tym nic trudnego, że zawodniczki miały problemy z pływaniem na wodach otwartych oraz przede wszystkim z jazdą na rowerze. Trasa kolarska podczas igrzysk olimpijskich w Tokio jest niezwykle kręta oraz ciasna, przez co jest niezwykle wymagająca w czasie deszczu.

Nie może więc dziwić, że aż 10 zawodniczek nie dotarło do ostatniego etapu, czyli biegów. Ponadto, w tych warunkach atmosferycznych taktyka zawodniczek była zupełnie inna niż podczas startu mężczyzn. Tam na trasie kolarskiej do drugiej strefy zmian dojechał peleton ok. 40 zawodników, a wśród pań stawka podzieliła się na małe grupki.

W ten sposób na etap biegowy wyruszyła czteroosobowa grupa, która miała sporą zaliczkę nad resztą rywalek. To wskazywało, że medale rozstrzygną się w gronie Katie Zaferes, Laura Lindemann, Jessica Learmonth oraz Flora Duffy. Natomiast 20 sekund za tą grupą była inna z Brytyjek Georgia Taylor-Brown.

Już pierwsze kilometry pokazały, że na bieg najwięcej sił zachowała Flora Duffy. Na 5 kilometrów przed metą reprezentantka Bermudów miała 47 sekund przewagi na Katie Zaferes oraz 52 sekundy nad Georgią Taylor-Brown. W związku z tym już było jasne, że jesteśmy bardzo blisko największego sukcesu Bermudów w historii igrzysk olimpijskich, bowiem ten kraj do tej pory zdobył w swojej historii jeden medal - brązowy.

Na ostatnich kilometrach nie doszło do żadnej sensacji i Flora Duffy tylko umocniła się na prowadzeniu. Tym samym Bermudy zostały 52 krajem, który w swojej historii zdobył złoty medal na igrzyskach. Srebro przypadło do Georgii Taylor-Brown, a podium uzupełniła Katie Zaferes.

Warto dodać, że w olimpijskiej rywalizacji zabrakło reprezentantek Polski, ponieważ żadna z zawodniczek nie zakwalifikowała się na tę imprezę.

Miejsce Zawodniczka Kraj Czas
1 Flora Duffy Bermudy 01:55:36
2 Georgia Taylor-Brown Wielka Brytania +00:01:14
3 Katie Zaferes USA +00:01:27
4 Rachel Klamer Holandia +00:02:12
5 Leonie Periault Francja +00:02:13

Zobacz także: Ekspert nie jest zaskoczony porażką Igi Świątek
Zobacz także: Dziecko zdobyło złoty medal igrzysk

[b]ZOBACZ WIDEO: Igrzyska pod znakiem obostrzeń. "Jesteśmy kontrolowani co kilka metrów"
[/b]
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×