Tokio 2020. Sandra Bernal była blisko finału. Złoto dla Słowaczki w trapie, historyczny medal San Marino

Słowaczka w eliminacjach w trapie (strzelectwo) nie popełniła błędu. W finale wytrzymała presję i zdobyła złoto igrzysk olimpijskich w Tokio. Historyczny medal wywalczyła reprezentantka San Marino. Polce Sandrze Bernal niewiele zabrakło do finału.

Zuzana Rehak Stefecekova Getty Images / Kevin C. Cox / Na zdjęciu: Zuzana Rehak Stefecekova
W czwartek w strzeleckim trapie odbyła się walka o medale Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020. Zanim do tego doszło odbyły się dwie decydujące rundy eliminacji. Zuzana Rehak Stefecekova podtrzymała świetną serię ze środy i nie popełniła błędu (w ciągu dwóch dni zestrzeliła 125 na 125 ceramicznych rzutków). W finale już tak kolorowo nie było, ale Słowaczka została mistrzynią olimpijską.

Walkę o medale stoczyło sześć najlepszych strzelczyń. Stefecekova zanotowała siedem niecelnych strzałów, ale zdobywając 43 punkty (na 50 możliwych) i tak ustanowiła rekord olimpijski. O jeden punkt mniej miała Kayle Browning.

Po ośmiu rundach na placu boju pozostały dwie najlepsze zawodniczki. Amerykanka spudłowała dwa razy w dziewiątej rundzie. Słowaczka miała w niej jeden błąd i to zadecydowało o złotym medalu dla niej. Obie były bezbłędne w ostatniej serii pięciu strzałów.

Brązowy medal zdobyła Alessandra Perilli z San Marino (29 w ośmiu rundach), która o trzy punkty wyprzedziła Australijkę Leatishę Scanlan. Na szóstym miejscu rywalizację zakończyła inna strzelczyni z antypodów, Penny Smith (13 punktów w pięciu seriach). Na piątej pozycji znalazła się Włoszka Silvana Stanco (22 w sześciu rundach).

Wynik Perilli jest historyczny. Nigdy wcześniej sportowiec z San Marino nie zdobył olimpijskiego medalu.

W kwalifikacjach brała udział jedna Polka. Sandra Bernal była blisko finału. W czwartek strzelała bardzo dobrze i z 19. miejsca przesunęła się na dziewiąte.