Ten finał trzeba zobaczyć! To jedna z największych sensacji igrzysk w Tokio (wideo)

Tego nikt się nie spodziewał! W konkurencji, która od dziesięcioleci była zdominowana przez zawodników z Ameryki Północnej i Karaibów, po zwycięstwo sięgnął reprezentant Włoch. Zobacz, jak Lamont Jacobs dokonał niemożliwego.

Mateusz Kozanecki
Lamont Jacobs wygrywa bieg na 100 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio YouTube / Eurosport / Na zdjęciu: Lamont Jacobs wygrywa bieg na 100 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio
W sięgającej 1896 roku historii igrzysk tylko trzy razy zdarzyło się, aby mistrzem olimpijskim w sprincie został zawodnik spoza Ameryki Północnej i Karaibów został mistrzem olimpijskim.

W 1924 roku najlepszy był Brytyjczyk Harold Abrahams. W Rzymie (1960) wygrał Armin Hary z NRD, a 20 lat później, pod nieobecność wielu zachodnich państw, Brytyjczyk Allan Wells.

Do niezwykłej sytacji doszło podczas finału sprintu w Tokio. Od połowy dystansu stało się jasne, że walkę o złoto stoczą Lamont Jacobs i Fred Kerley. Szybszy był jednak Włoch i to on wywalczył złoto.

Jacobs uzyskał czas 9,80 s, co jednocześnie jest nowym rekordem Europy. Zaraz po przekroczeniu linii mety Włoch utonął w objęciach swojego rodaka Gianmarco Tamberiego, który został mistrzem olimpijskim w skoku wzwyż.

Polacy nie brali udziału w tej konkurencji. Tym samym ostatnim Biało-Czerwonym, który wystąpił w finale sprintu, pozostaje Marian Woronin - siódmy w Moskwie (1980).