Mamy trzeci medal w Tokio!

Mamy to! Polskie kajakarki - Karolina Naja i Anna Puławska wywalczyły srebrny medal w finale K2 na 500 metrów w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020! Kolejne złoto zdobyła Lisa Carrington.

Dawid Lis
Dawid Lis
Karolina Naja i Anna Puławska PAP/EPA / PAP/Leszek Szymański / Karolina Naja i Anna Puławska
Od początku w finale K2 na 500 metrów w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 bardzo mocno płynęły Nowozelandki. Łódka prowadzona przez Lisę Carrington i Caitlin Regal uciekała rywalkom od samego startu.

Polki - Karolina Naja i Anna Puławska - startowały z ósmego toru i również zaczęły mocno. Cały czas były za Nowozelandkami, próbując zyskać przewagę nad pozostałymi osadami. Polki chciały także atakować pierwszą pozycję, ale w końcówce musiały się oglądać za siebie i pilnować pozycji medalowej. Karolina Naja i Anna Puławska wpadły na linię mety niemal równo z dwiema osadami z Węgier, ale ostatecznie to właśnie Polki zdobyły srebrne medale!

Karolina Naja tym samym zdobyła trzeci olimpijski medal w K2 na 500 metrów. Wcześniej miała brązowe medale z Beatą Mikołajczyk w Londynie i Rio de Janeiro. Anna Puławska dopiero debiutowała na igrzyskach.

Warto także podkreślić, że K2 na 500 metrów od igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku jest konkurencją, w której kobieca dwójka na każdych kolejnych igrzyskach zdobywa medal. Wcześniej były to Aneta Konieczna (startująca w Sydney i Atenach jeszcze pod nazwiskiem Pastuszka) i Beata Sokołowska, później Aneta Konieczna z Beatą Mikołajczyk, a w Londynie i Rio de Janeiro wspomniany duet Beata Mikołajczyk z Karoliną Nają. W sumie daje to dwa srebrne medale (Pekin i Tokio) oraz cztery brązowe krążki (Sydney, Ateny, Londy i Rio).

Najlepsza w finale były Lisa Carrington i Caitlin Regal. Tym samym Carrington wywalczyła dwa złote krążki w niespełna 80 minut. Nowozelandka w swoich planach na igrzyska olimpijskie Tokio 2020 ma zdobycie czterech złotych krążków. We wtorek zrealizowała już 50 procent tego planu. Przed Carrington jeszcze starty w K1 i K4 na 500 metrów.

Warty odnotowania jest także kolejny medal Danuty Kozak. Węgierka podczas igrzysk w Rio de Janeiro wywalczyła trzy złota - w K1, K2 i K4 - wszystkie na 500 metrów. Wcześniej w Londynie miała najcenniejsze medale w K1 i K4 na 500 metrów, a w Pekinie w 2008 roku była druga w K4 na 500 metrów. Teraz, w stolicy Japonii, Danuta Kozak dokłada brąz w K2 na 500 metrów, a w planach ma jeszcze starty w K1 i K4 na tym samym dystansie.

To trzeci medal dla Polski w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. Wcześniej srebro wywalczyła czwórka podwójna kobiet w wioślarstwie oraz złoto zdobyła sztafeta mieszana 4x400 metrów.