Poznaliśmy komplet półfinalistek w debiutującej na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 konkurencji C2 500 metrów kobiet. W stawce nie było Polek. Awans wywalczyła m.in. dwójka z Uzbekistanu.

Dawid Lis
Dawid Lis
Kanadyjka Laurence Vincent-Lapoint PAP/EPA / EPA/NIC BOTHMA / Kanadyjka Laurence Vincent-Lapoint
Podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020 debiutuje kajakarska dyscyplina C2 500 metrów kobiet. Niestety, w stawce nie oglądaliśmy Polek, ponieważ jedyną polską kanadyjkarką w stolicy Japonii jest Dorota Borowska. Nasza reprezentantka wystąpiła w rywalizacji C1 500 metrów, ale do startu w dwójce nie miała żadnej koleżanki z kadry, która by miała kwalifikację.

Z pierwszych wyścigów eliminacyjnych pewny awans wywalczyły dwójki z Chin, Niemiec, Ukrainy oraz Węgier. Z uwagi na debiut dyscypliny, to czas uzyskany przez Chinki stał się od razu nowy rekordem olimpijskim.

O kolejne miejsca w czołowej dziesiątce duetów, które powalczą w półfinałach, rywalizowały reprezentacje w ćwierćfinałach. W pierwszym z nich na miejscach premiowanych awansem znalazły się łódki z Kanady, Mołdawii oraz Białorusi, które dość pewnie dopłynęły na trzech pierwszych pozycjach.

W drugim ćwierćfinale było jednak więcej emocji. Kubanki zwyciężyły z ponad sekundą przewagi, ale o pozostałe dwa miejsca walczyły trzy reprezentacje. Duet z Uzbekistanu w połowie dystansu był na piątej pozycji, ale po mocnym finiszu wywalczył drugą pozycję i awans do półfinału, a tuż za nimi do mety dopłynęły zawodniczki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, które były minimalnie szybsze od Chilijek.

Półfinały oraz finały tej konkurencji odbędą się w sobotę, odpowiednio o godz. 2:30 oraz 4:37.

5. Japonia - 2:08.849 - finał B

Niesamowite! Był niczym Robert Korzeniowski. Dawid Tomala mistrzem olimpijskim w chodzie!