Tokio 2020. Bohaterki sezonu zagrają o siatkarskie złoto

Powtórka decydującego meczu Ligi Narodów w finale igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Brazylia i USA zdominowały sezon reprezentacyjny i w niedzielę powalczą o najcenniejszą w nim nagrodę. W meczu o trzecie miejsce spotkanie Korei Południowej i Serbii.

siatkarki reprezentacji Brazylii Getty Images / Dimitris Isevidis / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Brazylii
USA grało w półfinale z Serbią. Konfrontacja była nadspodziewanie jednostronna. Wyraźna porażka w pierwszym secie nie okazała się mobilizująca dla Serbek, które w drugiej partii zostały jeszcze mocniej zdemolowane. Dopiero w trzeciej rundzie każda piłka miała większą wartość, ale również tym razem na swoim postawiły świetnie dysponowane Amerykanki. Patrząc na przebieg całego spotkania, doszło do deklasacji 3:0.

Drugi półfinał był kolejnym meczem bez dramaturgii. Tym razem Brazylia sprawiła lanie 3:0 Korei Południowej. We wszystkich setach niespodziewane pogromczynie Turczynek zdobyły po 16 punktów, a to trochę mało, żeby Brazylijki choć przez moment poczuły się zagrożone w drodze do finału. Drużyna z Ameryki Południowej wygrała siódmy z rzędu mecz w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020.

Niedzielny finał powinien być bardziej wyrównanym starciem. Brazylia kontra USA to powtórka ostatniego meczu tegorocznej edycji Ligi Narodów, w którym Amerykanki odniosły zwycięstwo 3:1. Brazylijki były lepsze tylko w pierwszym secie, o wyniku trzech z czterech partii decydowała najmniejsza możliwa różnica dwóch punktów.

Brazylia zagra o trzecie złoto olimpijskie. W Pekinie w 2008 i w Londynie w 2012 roku cieszyła się ze zwycięstwa w igrzyskach po finale z Amerykankami. Obecna generacja reprezentantek USA chce rewanżu za wspomniane niepowodzenia. Drużyna z Ameryki Północnej stanie po raz szósty w historii na podium i jeszcze nigdy nie była na jego najwyższym stopniu. Brazylijki w razie wygranej przesuną się nad Japonię i Kubę na trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej kobiecych turniejów olimpijskich.

W meczu o trzecie miejsce zagrają Koreanki z Serbkami. Drużyny miały dwa dni na otrząśnięcie się po laniu od finalistek. Korea Południowa ma szansę znaleźć się na podium igrzysk po raz drugi w historii, a poprzednio wydarzyło się to w 1976 roku w Montrealu. Faworytkami są jednak siatkarki z Europy.