Siedem dekad medali, sukcesów, problemów - Wybrzeże Gdańsk skończyło 70 lat!

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Wybrzeże Gdańsk od lat kojarzone jest z żużlem i na tę dyscyplinę chodzi najwięcej kibiców. Na początku w Gdańsku ścigano się w innych klubach, jak choćby GKS Gdańsk, GKM Gdańsk, Związkowiec Gdańsk, czy Stal Gdańsk. Kluby żużlowe istniały też w Gdyni, Sopocie, czy Pucku. W 1960 roku zlikwidowano sekcję żużlową Legii Warszawa. Dzięki staraniom działaczy LPŻ Neptun, przeniesiono klub do Gdańska i powstał GKŻ Legia Gdańsk. Rok później sekcja trafiła pod skrzydła Wybrzeża.
Żużlowcy z Gdańska w zbliżającym się sezonie pojadą w PLŻ 2 Żużlowcy z Gdańska w zbliżającym się sezonie pojadą w PLŻ 2
Od tego czasu czerwono-biało-niebiescy ani razu nie zdobyli żużlowego Drużynowego Mistrzostwa Polski. Najbliżej tego byli w 1985 roku, gdy do końca walczyli z Falubazem Zielona Góra, przegrywając ostatecznie o jeden punkt. Wybrzeże zdobyło trzy srebrne i dwa brązowe medale. Gdańscy żużlowcy w innych rozgrywkach o mistrzostwo Polski (IMP, MDMP, MIMP, MPPK, MMPPK) zdobyli łącznie siedem złotych, trzynaście srebrnych i osiemnaście brązowych medali. Legendą żużlowego Wybrzeża był Zbigniew Podlecki, którego imieniem jest nazwany stadion przy ulicy Zawodników 1. Wielką gwiazdą Wybrzeża był Zenon Plech, który jeździł w tym klubie w latach 1977-1987, zdobywając dla niego 1 536 punktów. W tej klasyfikacji najskuteczniejszy jest Mirosław Berliński, przed Jarosławem Olszewskim, Henrykiem Żyto i Grzegorzem Dzikowskim, aktualnym trenerem klubu znad morza, który w 2015 roku wystartuje w PLŻ 2. - Kiedyś wyglądało to całkowicie inaczej. W sekcji żużlowej większość zawodników stanowili żużlowcy miejscowi. Cała sekcja w Gdańsku opierała się na gdańszczanach i nie można tego porównać do dzisiejszych czasów, gdzie zawodnicy startują w różnych ligach i nie mogą poświęcić czasu na treningi. To dwa różne światy. Wówczas był to sport bardziej amatorski. Klub zabezpieczał zawodników sprzętowo. Dawał im możliwość jazdy w zawodach i w treningach. Uważam, że tamte czasy były lepsze do uprawiania sportu. Zawodnicy mają teraz za dużo na głowie. Wtedy siadali na motor i jechali - zauważył Dzikowski.
Żużlowcy Wybrzeża w historii zdobyli pięć medali Drużynowych Mistrzostw Polski Żużlowcy Wybrzeża w historii zdobyli pięć medali Drużynowych Mistrzostw Polski
Jak wyglądała współpraca między poszczególnymi sekcjami? - Każda sekcja żyła swoim rytmem. Jedni drugim nie przeszkadzali. Oczywiście bardzo cieszyliśmy się z wygranych naszych kolegów, bo była to promocja klubu. Zazdrościliśmy piłkarzom ręcznym tego, że jeździli po całej Europie i godnie reprezentowali Wybrzeże. Na pewno nie było jednak rzucania kłód pod nogi, tylko zdrowa współpraca - dodał Dzikowski.

Oglądaj TAURON Speedway Euro Championship tylko w TVP Sport -->>
Czy Wybrzeże Gdańsk nawiąże do sukcesów sprzed lat?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×