W MotoGP jeszcze bez mistrza świata. Walka o tytuł przedłużona

Francesco Bagnaia w GP Malezji miał pierwszą okazję, by przypieczętować tytuł mistrzowski w MotoGP. Włoch zrobił swoje, bo wygrał wyścig na torze Sepang. Trzecia pozycja Fabio Quartararo sprawia jednak, że walka o mistrzostwo ciągle trwa.

Łukasz Kuczera
Francesco Bagnaia Materiały prasowe / Dorna / MotoGP / Na zdjęciu: Francesco Bagnaia
Ostatnie miesiące w MotoGP upływały pod znakiem pogoni Francesco Bagnai. Świetna postawa zawodnika Ducati w drugiej fazie sezonu 2022 sprawiła, że odrobił on niemal 100-punktową stratę do Fabio Quartararo i przed GP Malezji znalazł się na czele klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Dlatego wyścig na Sepang był dla niego pierwszą szansą do zapewnienia sobie tytułu.

Bagnaia i Quartararo do niedzielnego wyścigu ruszali ze środka stawki, co dodatkowo zwiastowało spore emocje. Obaj zdołali dość szybko przebić się na czołowe lokaty. O ile Francuz nie był w stanie przedrzeć się wyżej niż na czwartą lokatę, o tyle jego rywal szalał na torze.

Na prowadzeniu po starcie znajdował się Jorge Martin. Hiszpan po zdobyciu pole position w sobotę zapowiadał, że ani myśli pomagać Francesco Bagnai w walce o tytuł mistrzowski, choć obaj korzystają z motocykli Ducati. Ostatecznie Martin nie udźwignął jednak presji, bo zanotował upadek na pierwszej pozycji.

Wywrotka Martina sprawiła, że Bagnaia został liderem GP Malezji. Tyle że jadący za jego plecami Enea Bastianini, kolejny z motocyklistów Ducati, nie zamierzał pomagać rodakowi. W połowie wyścigu Bastianini wyprzedził lidera mistrzostw świata, ale nie miał tempa, by odskoczyć Bagnai. Ten chwilę później przypuścił skuteczny kontratak i nie oddał prowadzenia aż do mety.

Bagnaia wygrał GP Malezji, ale Quartararo zajął trzecią pozycję, więc walka o tytuł mistrzowski została przedłużona do ostatniego wyścigu sezonu 2022 - GP Walencji. Sytuacja zawodnika Ducati jest jednak dość komfortowa, bo posiada on 23 punkty przewagi nad Francuzem. Włochowi wystarczy zatem zdobyć dwa "oczka", aby zostać nowy mistrzem świata MotoGP.