Australia walczy z żywiołem. "Zdjęcia nie oddają rozmiaru zniszczeń"

Ostatnie dni nie są spokojne dla mieszkańców Gold Coast w Australii. Południowo-wschodnią część stanu Queensland nawiedził cyklon. Wichury i powodzie zniszczyły m.in. dom Caseya Stonera. Dwukrotny mistrz świata MotoGP cudem uniknął najgorszego.

Katarzyna Łapczyńska
Katarzyna Łapczyńska
zniszczenia na posiadłości Caseya Stonera Instagram / official_cs27 / Na zdjęciu: zniszczenia na posiadłości Caseya Stonera
"Nie jestem pewien, czy ktokolwiek wie, jak niebezpieczny był cyklon, który zeszłej nocy przeszedł przez niektóre rejony Gold Coast" - napisał w mediach społecznościowych Casey Stoner. Ten wpis został opublikowany w okresie Bożego Narodzenia. Na opublikowanych fotografiach można było zobaczyć, jakie szkody wyrządziła wichura na posiadłości dwukrotnego mistrza świata MotoGP.

"Zdjęcia nie oddają ogromu zniszczeń w naszym regionie. Jeśli masz wolne ręce, to rusz ludziom na pomoc, bo wielu z nich straciło domy. Jest potrzebna ogromna pomoc. Mamy mnóstwo szczęścia, że w moim domu wszyscy są cali i bezpieczni. Chociaż uszkodzenia posiadłości są spore, to nie jesteśmy osobami w najpilniejszej potrzebie" - dodał były motocyklista Ducati i Repsol Honda Team.

Australijczycy nie mają jednak szczęścia do pogody. Mieszkańcy Gold Coast ruszyli do usuwania skutków wichur, jakie nawiedziły region w okresie Bożego Narodzenia, po czym obfite opady deszczu doprowadziły do zalania wielu domów. "To największe powodzie, jakie widział ten region w swojej historii" - opisał dramat rodaków Stoner w najnowszym wpisie w mediach społecznościowych.

ZOBACZ WIDEO: Dzień z Mistrzem. Robert Kubica: "Dopóki ta pasja jest, będę to kontynuował"

"Nie widzieliśmy ani nie słyszeliśmy, by ktokolwiek z władz lokalnych zaoferował pomoc dotkniętym tą sytuacją w naszym regionie. Minął tydzień od pierwszych wichur i niektórzy wciąż nie mają prądu i dostępu do telefonu. Słupy energetyczne leżą w poprzek drogi. Przepraszam, że nie oddzwoniłem do wszystkich, którzy się ze mną kontaktowali" - dodał Stoner.

Casey Stoner wraz z żoną Adrianą kupił nieruchomość w Gold Coast w 2016 roku. Liczy ona 46 tys. metrów kwadratowych. Dwukrotny mistrz świata za okazałą rezydencję zapłacił wtedy 2,7 mln dolarów australijskich (ok. 6 mln zł).

W dwupiętrowym budynku znajdują się m.in. kino domowe, sala gier, sala teatralna, piwnica z winami z regulowaną temperaturą, pawilon dla gości, mieszkanie dozorcy, siłownia z sauną i basen.

Z informacji władz wynika, że ostatnie wichury i powodzie w stanie Queensland doprowadziły do śmierci co najmniej jednej osoby. Ponad 130 tys. osób straciło dostęp do prądu. Szacuje się, że uszkodzonych zostało 985 linii energetycznych.

"Przepraszam, bracie. Daj znać, jeśli będziecie czegokolwiek potrzebować" - skomentował zdjęcia australijskiego motocyklisty Chris Hemsworth, aktor znany z roli Thora w filmach Marvela. Zna on Stonera od dzieciństwa. Obaj wspólnie wychowywali się w pobliżu toru wyścigowego na wyspie Filipa.

Czytaj także:
- Król Karol III docenił legendy F1. Specjalne wyróżnienia dla dwóch postaci
- Tragedia w rodzinie legendy wyścigów. Zmarł podczas zawodów z synem

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×