Medal za medalem! 7 Polek na podium MME w zapasach, w tym jedno złoto!

Siedem reprezentantek Polski stanęło na podium młodzieżowych mistrzostw Europy Skopje 2021 w zapasach. Biało-Czerwone zdobyły złoto, srebro i 5 brązowych medali.

PZ
Wiktoria Choluj Newspix / JACEK PRONDZYNSKI/FOTOPYK / Na zdjęciu: Wiktoria Choluj
Najlepsza w kategorii do 72 kilogramów okazała się Wiktoria Chołuj. Po drodze do finału mistrzyni Europy i brązowa medalistka czempionatu globu juniorek z 2019 roku pokonała Ukrainkę Anastazję Alpjejewą, Turczynkę Merve Pul oraz Białorusinkę Anastazję Zimiankową. Zawodniczka z Atletycznego Klubu Sportowego Białogard wygrała też finałową walkę z Mariną Surowcewą. Po pierwszej, liczącej trzy minuty rundzie prowadziła Rosjanka, ale w drugiej połowie decydujący o zwycięstwie punkt uzyskała Chołuj.

W finale wystąpiła też Patrycja Gil. Mistrzyni świata juniorek z 2019 roku stanęła na drugim stopniu podium w rywalizacji zawodniczek do 57 kilogramów. W tej kategorii triumfowała brązowa medalistka europejskiego czempionatu seniorek Warszawa 2021 - Alina Akobija. W kwietniowych zawodach w stolicy Polski starcie z Akobiją wygrała Angelina Łysak.

Urodzona na Ukrainie, ale od 2021 roku reprezentująca Polskę zapaśniczka również wzięła udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy 2021. Tym razem wystąpiła w cięższej kategorii - do 62 kilogramów - i wywalczyła kolejny medal. Stanęła na trzecim stopniu podium. Zwyciężyła Tetiana Riżko, która w Warszawie została wicemistrzynią Europy seniorek.

Jako Ukrainka Łysak - której babcia jest Polką - zdobyła: brązowe medale mistrzostw Europy i czempionatu globu kadetek 2014, złoto mistrzostw Europy i świata kadetek 2015, srebro młodzieżowych ME 2016 i MŚ juniorek 2016, złoto MEJ 2018, 2. miejsce MME 2019 oraz 3. pozycję młodzieżowych MŚ 2019. W zmaganiach seniorek jej największymi osiągnięciami w czasach występów pod ukraińską flagą były piąta lokata z MŚ 2019 oraz brązowy medal ME rozegranych w lutym 2020 roku. W kwietniowych ME seniorek 2021 Łysak zajęła drugie miejsce.

Pojedynki o brązowe medale podczas MME 2021 wygrały też: Alicja Czyżowicz (53 kg), Dominika Kulwicka (55), Kamila - siostra Dominiki - Kulwicka (65) oraz Ewelina Ciunek (68).

Czytaj także:
Anna Łukasiak wreszcie nie na piątym miejscu, ale z medalem! Imponujące zwycięstwo Polki

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: "Perfekcyjna bramkarka"! Iga Świątek poradziłaby sobie w futbolu?
Czy Wiktoria Chołuj zdobędzie medal mistrzostw Europy wśród seniorek?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×