Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

W czwartek ruszają żeglarskie mistrzostwa Polski klas olimpijskich

W dniach 22-25 września szósty raz z rzędu w Górkach Zachodnich w Gdańsku odbędą się żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. Na starcie zobaczymy większość naszych olimpijczyków, którzy brali udział w igrzyskach w Rio de Janeiro.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / PZŻ

Dla polskich żeglarzy klas olimpijskich będzie to ostatnia ważna impreza w tym roku, ponieważ wszystkie regaty międzynarodowe rangi mistrzowskiej odbyły się jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi.

W klasie RS:X nie pojawią obrońca tytułu, czwarty zawodnik igrzysk w Rio de Janeiro, który jest aktualnym mistrzem świata, Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) oraz brązowy medalista mistrzostw Europy Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Pierwszy z nich oczekuje narodzin kolejnego dziecka, a 22-letni sopocianin trzy tygodnie temu przeszedł operację barku, który uszkodził rok temu. Tamta kontuzja wykluczyła go z zeszłorocznych mistrzostw Polski, a jej pokłosie uniemożliwiło mu start w tym roku. Pod ich nieobecność głównym kandydatem do końcowego triumfu będzie brązowy medalista igrzysk w Londynie Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Przeszkodzić mu w tym spróbują reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), a także mistrz Europy w klasie Techno293 Plus Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Wśród kobiet zrehabilitować się za czternaste miejsce podczas sierpniowych igrzysk będzie chciała na pewno nasza mistrzyni świata Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Jej główną rywalką do zwycięstwa będzie wicemistrzyni Europy i brązowa medalistka igrzysk w Londynie Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która przed rokiem była nie do pokonania. W czołówce namieszać mogą także Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Kamila Smektała (YKP Warszawa).

W klasie 470 bezkonkurencyjne na poprzednich mistrzostwach były Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK "Pogoń" Szczecin/ChKŻ Chojnice), które nie dały się wyprzedzić ani jednej męskiej załodze. Reprezentantki Polski zajęły dziesiąte miejsce podczas igrzysk w Rio de Janeiro i na regatach przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej po raz kolejny będą głównymi kandydatkami do złota. Wśród panów najlepsi przed rokiem byli Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK "Pogoń" Szczecin).

ZOBACZ WIDEO: Paraolimpijski serwis techniczny. Tu naprawią każdy wózek i protezę (źródło TVP)

Najliczniejszą flotą będzie Laser Standard, bo na zawodach pojawi się ponad czterdziestu uczestników. Nie zabraknie wśród nich triumfatora sprzed roku oraz sprzed dwóch lat, Kacpra Ziemińskiego (SEJK "Pogoń" Szczecin), który na igrzyskach w Rio zajął osiemnaste miejsce. O medale powalczą na pewno także jego klubowy kolega Tadeusz Kubia oraz Jakub Marciniak (AZS Politechnika Gdańska) i Jonasz Stelmaszyk (CŻ Szczecin).

Wydaje się, że najbardziej zacięta rywalizacja zapowiada się w Laserze Radialu. Na starcie staną bowiem aktualna mistrzyni Polski Paulina Czubachowska (UKS FIR Warszawa), druga przed rokiem Agata Barwińska (MOS SS Iława), uczestniczka igrzysk w Londynie Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa), a także Magdalena Kwaśna (CHKŻ Chojnice), która w poprzedni weekend trzeci raz z rzędu wygrała mistrzostwa Polski juniorów, a rok temu wśród seniorek była trzecia.

W klasie 49er tytułu bronić będzie ósma załoga tegorocznych igrzysk, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Niestety nie zobaczymy czwartej ekipy mistrzostw świata, Tomasza Januszewskiego i Jacka Nowaka (AZS UWM Olsztyn), którzy przed rokiem zajęli drugie miejsce. Panowie nie pływają już razem i w Górkach Zachodnich pojawi się jedynie Jacek, którego sternikiem będzie Tymoteusz Bendyk.

W zeszłym roku najlepszy w klasie Finn okazał się Mikołaj Lahn (UKS FIR Warszawa). Tytuł odebrać mu będzie próbował aktualny wicemistrz Polski Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski). Brąz w zeszłym roku przypadł Miłoszowi Wojewskiemu (SEJK "Pogoń" Szczecin), ale ten już coraz rzadziej bierze udział w różnego rodzaju zawodach i do Gdańska nie przyjedzie.

Organizatorem regat, które potrwają od czwartku do niedzieli, jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk i AZS Centralnym Ośrodkiem Sportu Akademickiego Gdańsk oraz miastem Gdańsk. Pod koniec poprzedniego tygodnia na tym akwenie odbyły się również mistrzostwa Polski juniorów i seniorów.

Maciej Frąckiewicz

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×