Puchar Księżniczki Zofii: Tarnowski ciągle prowadzi, Klepacka ponownie druga

Po kolejnym dniu Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca Paweł Tarnowski nadal prowadzi w klasie RS:X, a Zofia Klepacka wśród deskarek znowu jest druga. Natomiast w pierwszej dziesiątce jest już dziewięcioro polskich żeglarzy w różnych klasach.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Pedro Martinez / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia IBEROSTAR

Za nami kolejny dzień zmagań w żeglarskim Pucharze Europy na Majorce. Wiatr po raz kolejny pojawił się później niż zaplanowano pierwsze wyścigi, ale jak już zaczęło wiać to rywalizacja przebiegała bez zakłóceń. Od tego dnia na grupy złote zostały podzielone floty w klasach 49er, Laser oraz Laser Radial.

Pierwszej pozycji w windsurfingowej klasie RS:X nadal nie oddał brązowy trzeci zawodnik zeszłorocznych mistrzostw Europy Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). 22-letni deskarz w pierwszym środowym wyścigu zajął siódme, a w drugim był trzeci, co pozwoliło mu po raz kolejny utrzymywać pozycję lidera. Jednak już tylko punkt do niego tracą zajmujący drugą pozycję Izraelczyk Shahar Zubari (miejsca 3. i 1.) oraz trzeci w klasyfikacji Hiszpan Ivan Pastor Lafuente (miejsca 3. i 8.). Kolejne całkiem niezłe starty ma za sobą Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i po miejscach dwunastym oraz osiemnastym awansował z pozycji trzydziestej pierwszej na dwudziestą dziewiątą. Ze zmiennym szczęściem żeglował natomiast reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), bo najpierw był dwudziesty dziewiąty, a następnie jedenasty i w efekcie spadł się z lokaty dwudziestej trzeciej aż na trzydziestą trzecią. Jeszcze dalej znajdują się dwaj kolejni zawodnicy klubu DKŻ Dobrzyń, Maciej Kluszczyński (26. i 28.) jest trzydziesty dziewiąty, a Dawid Furmański (miejsca 36. i 23.) plasuje się trzydzieści pozycji za nim.

Świetnie zaprezentowała się Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa), która w najlepszy możliwy sposób zareagowała na znalezienie się poza pierwszą trójką po wtorkowych wyścigach. W środę wicemistrzyni Europy dwukrotnie była najlepsza i wróciła na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej, którą zajmowała po pierwszym dniu regat. Polka traci tylko dwa punkty do prowadzącej mistrzyni olimpijskiej z Londynu, Hiszpanki Mariny Alabau (miejsca 3. i 2.), ale z kolei punkt za nią znajduje się brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro, Rosjanka Stefania Elfutina (miejsca 3. i 1.). Z dziesiątej na szóstą pozycję awansowała natomiast mistrzyni świata Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot), po tym jak w pierwszym wyścigu była dziewiąta, a w następnym druga. Z lokaty szóstej na siódmą spadła jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska, która meldowała się na mecie czternasta i dziesiąta.

Do pierwszej dziesiątki dobija się jedenasta w klasyfikacji Kamila Smektała (YKP Warszawa), która po miejscach pierwszym i dwunastym przesunęła się z piętnastej lokaty. Żadnego wyścigu nie ukończyła tego dnia Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk) i spadła z pozycji dwudziestej drugiej na trzydziestą siódmą. Tuż za nią znajduje się Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) - miejsca 21. i 25., pięćdziesiąta pierwsza jest Patrycja Lis (KS Baza Mrągowo) - miejsca 27. i 26., a pięćdziesiątą trzecią pozycję zajmuje zawodniczka klubu AZS Poznań Zuzanna Czuryło (miejsca 28. i 21.).

ZOBACZ WIDEO Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka

Ponownie bardzo dobrze w klasie 470 poradziły sobie Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK "Pogoń" Szczecin). Nasze panie w obydwu wyścigach mijały linię mety jako drugie i z pozycji dziewiątej awansowały na piątą, a do pierwszej trójki tracą zaledwie pięć punktów. Nowymi liderkami zostały Chinki Mengxi Wei i Yani Xu (miejsca 1. i 2.), które zamieniły się miejscami z zajmującymi obecnie drugą pozycję wicemistrzyniami Europy, Holenderkami Afrodite Zegers i Anneloes Van Veen (miejsca 7. i 3.). Na trzeciej lokacie pozostały Silvia Mas Depares i Patricia Cantero z Hiszpanii (miejsca 2. i 5.).

W męskiej flocie Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) dwa razy zajęli miejsce dwudzieste piąte i przesunęli się z pozycji trzydziestej trzeciej na trzydziestą szóstą, a Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz (Baza Mrągowo) po miejscach czternastym oraz piętnastym awansowali z lokaty czterdziestej siódmej na czterdziestą drugą. Prowadzenie stracili Rosjanie Paweł Sozikin i Denis Gribanow (miejsca 6. i 7.), których na drugą pozycję zepchnęli Japończycy Tetsuya Isozaki i Akira Takayanagi (miejsca 1. i 2.). Tuż za nimi znajdują się Stuart McNay i David Hughes ze Stanów Zjednoczonych (miejsca 2. i 10.).

W klasie 49er kolejny dobry dzień ma za sobą jedyna polska załoga w złotej grupie, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Nasi żeglarze w stawce dwudziestu pięciu załóg zajęli miejsca szóste, czwarte oraz szesnaste i w całych zawodach awansowali z pozycji jedenastej na dziewiątą. Nowymi liderami są James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii (miejsca 3., 6. i 3.), przez których na drugą pozycję spadli mistrzowie Europy Hiszpanie Diego Botin i Iago Lopez Marra (miejsca 14., 5. i 17.). Sześć punktów za nimi znajdują się Argentyńczycy Yago i Klaus Lange (miejsca 1., 2. i 13.).

W grupie srebrnej znalazły się trzy nasze załogi. Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn) przypływali na miejscach siedemnastym, szóstym oraz czwartym i w ogólnej klasyfikacji zajmują trzydziestą pierwszą pozycję. Pięć lokat dalej znajdują się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy po miejscach siódmym oraz czwartym zostali złapani na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze. Z kolei Jan Marciniak i Robert Jarocki (KS AQUA Włocławek/AZS Poznań) - miejsca 32., 29. i 25. - zajmują pozycję pięćdziesiątą siódmą.

W żeńskiej flocie czyli w klasie 49erFX z dobrej strony pokazały się Ewa Romaniuk i Sandra Jankowiak (AZS Poznań), które zajęły miejsca czternaste, jedenaste oraz dwudzieste drugie, dzięki czemu awansowały z lokaty dwudziestej siódmej na dwudziestą czwartą. Z kolei Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) najpierw dopłynęły na miejscu siódmym, a następnie były dwudzieste piąte oraz dwudzieste trzecie i zajmują dwudziestą piątą pozycję. Na prowadzeniu utrzymały się brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy Niemki Victoria Jurczok i Anika Lorenz, które trzykrotnie były najlepsze, ale później zdyskwalifikowano je z drugiego wyścigu. Dwie kolejne załogi zamieniły się miejscami i drugą pozycję zajmuje duet z Singapuru, Kimberly Lim i Cecilia Low (miejsca 8., 1. i 9.), a trzecie są Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen (miejsca 11., 6. i 8.).

Kolejnym polskim żeglarzem, który ma za sobą dobry dzień, jest pływający w klasie Finn Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). Sześciokrotny i zarazem aktualny mistrz Polski rozpoczął środowe ściganie miejscem drugim, a zakończył dziewiątym. To pozwoliło mu awansować z pozycji trzynastej na ósmą. Pecha miał natomiast Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), który po tym jak w pierwszym wyścigu zajął miejsce dwudzieste ósme, w drugim został złapany na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze i w ogólnej klasyfikacji jest dwudziesty szósty. Czterdziesty siódmy jest zawodnik klubu YK Rewa Krzysztof Stromski (miejsca 47. i 38.). Prowadzenia nie utrzymał tym razem Estończyk Deniss Karpak (miejsca 6. i 14.), który spadł na trzecią pozycję. Jego miejsce zajął Nicholas Heiner z Holandii (miejsca 4. i 4.), a na drugą lokatę wskoczył Turek Alican Kaynar (miejsca 1. i 8.).

W klasie Laser duży awans zanotował Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który po miejscach siedemnastym oraz ósmym w złotej grupie, przesunął się z pozycji trzydziestej szóstej na szesnastą. Wśród "złotych" sześćdziesięciu zawodników dopiero czterdziesty piąty i trzydziesty dziewiąty był Tadeusz Kubiak (SEJK "Pogoń" Szczecin), przez co spadł z pozycji czterdziestej dziewiątej na sześćdziesiątą. W srebrnej flocie ścigał się natomiast Dawid Kania (ŻLKS Poznań) i po miejscach dwudziestym czwartym oraz dwudziestym zamienił pozycję sześćdziesiątą dziewiątą na siedemdziesiątą siódmą. Na pozycję lidera powrócił Hiszpan Joel Rodriguez (miejsca 3. i 51.), a za nim plasują się Włoch Francesco Marrai (miejsca 24. i 1.) oraz Lorenzo Brando Chiavarini z Wielkiej Brytanii (miejsca 44. i 4.).

Swoją lokatę w żeńskim odpowiedniku czyli w Laserze Radialu ponownie poprawiła Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która od środy również ścigała się złotej grupie sześćdziesięciu żeglarek. Reprezentantka Polski po miejscach trzydziestym piątym oraz trzynastym, przesunęła się z pozycji sześćdziesiątej na czterdziestą ósmą. Nową liderką została brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu Finka Tuula Tenkanen (miejsca 29. i 1.). Drugą pozycję utrzymała natomiast aktualna mistrzyni świata Alison Young z Wielkiej Brytanii (miejsca 36. i 8.), a z pierwszej na trzecią spadła Holenderka Maxime Jonker (miejsca 27. i 16.).

Żeglarska reprezentacja Polski ma za sobą bardzo udany dzień, po którym w pierwszej dziesiątce znajduje się obecnie aż dziewięcioro naszych zawodników w różnych klasach. Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek 30 marca na godzinę 11:00. Zawody w Palma de Mallorca potrwają do soboty 1 kwietnia.

Maciej Frąckiewicz

Czy któryś z polskich żeglarzy wygra Puchar Księżniczki Zofii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×