Puchar Świata w żeglarskim match racingu po raz 14. w Sopocie

W dniach 2-6 sierpnia na wodach wokół sopockiego mola odbędą się 14. regaty Sopot Match Race. Będą drugą odsłoną nowego, regatowego cyklu Match Race Super League, zaliczanego do klasyfikacji żeglarskiego Pucharu Świata.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / sopotmatchrace.com

Match Race Super League to 8 prestiżowych imprez na 4 kontynentach w ciągu 5 miesięcy. Zaliczają się do nich Match Race Germany, Sopot Match Race, Air Calin Match Racing Cup, Chicago Grand Slam, Ekaterinburg Cup, Oakcliff International ACI Croatia Cup i New Zealand Match Racing Championship.

Match Race Super League to nowy cykl regat o zasięgu globalnym. Jednocześnie inicjatywa skupiająca uznanych organizatorów regat, mająca na celu powrót do klasycznej formy regat w formule match racing na jachtach jednokadłubowych.

Match Race Super League jest wspierana przez organizacje żeglarskie: międzynarodowe World Sailing, ISAF International Sailing Federation, The Match Racing Association oraz krajowy Polski Związek Żeglarski. Inauguracja cyklu miała miejsce w trakcie czerwcowych jubileuszowych 20. regat Match Race Germany. Regaty Sopot Match Race będą drugą eliminacją cyklu.

- Włączenie sopockich regat do cyklu Match Race Super League jest świadomą decyzją, stawiającą na promocję żeglarstwa w tradycyjnym wydaniu - pojedynków jeden na jednego, rozgrywanych na jachtach jednokadłubowych, dających załogom możliwość wykazania się pełnią umiejętności technicznych, taktycznych, załogowych i sportowych - mówi Przemysław Tarnacki, pomysłodawca i współorganizator regat.

- Po dwóch latach flirtowania z jachtami wielokadłubowymi, tegoroczne sopockie zawody są symbolicznym powrotem do korzeni naszej dyscypliny pod szyldem współtworzonej przez nas nowej inicjatywy żeglarskiej. Chcemy utrzymać status najważniejszego, międzynarodowego, cyklicznego projektu żeglarskiego w Polsce - dodaje Tarnacki.

Lista startowa:

1. Łukasz Wosiński (POL) - zeszłoroczny triumfator
2. Patryk Zbroja (POL)
3. Dejan Presen (SLO)
4. Władimir Lipawski (RUS)
5. Przemysław Tarnacki (POL)
6. Karol Jabłoński (POL)
7. Andriej Nikołajew (RUS)
8. Toby Austin-Fraser (NZL)

Widowiskowa żeglarska formuła match racing, ta sama formuła, w której rozgrywana jest m.in. jedna z najważniejszych imprez w światowym żeglarstwie - regaty Pucharu Ameryki. Match racing to klarowne dla widzów, nawet tych nieznających żeglarskiego rzemiosła, pojedynki "jeden na jednego".

Dziennie odbędzie się około czterdziestu 20-minutowych, pasjonujących wyścigów, rozegranych na dystansie zbliżonym do połowy długości sopockiego mola.

Rywalizację zawodników obserwować będzie można zarówno bezpośrednio z wody, z jednostek pływających wokół areny regat, jak i z lądu - z trybuny zlokalizowanej w nowej marinie żeglarskiej na końcu mola lub z hotelu Sheraton Sopot oraz przylegającego doń Domu Zdrojowego, w których mieścić się będą biuro regat, strefa zawodników i gości oraz strefa VIP.

Analizę wyścigów wraz z bieżącym komentarzem na żywo prowadzić będą, tradycyjnie jak co roku, Waldemar Heflich, wybitny znawca jachtingu, redaktor naczelny miesięcznika "Żagle", Dominik Życki olimpijczyk w żeglarskiej klasie Star i jednocześnie dziennikarz sportowy oraz Dariusz Urbanowicz, dziennikarz sportowy, znawca jachtingu.

Program

wtorek 1 sierpnia
10.00 - 16.00 Rejestracja i ważenie załóg BIURO REGAT
11:00 - 18:00 Oficjalne treningi WOKÓŁ MOLO
19:00 Umpires meeting - losowanie jachtów BIURO REGAT

środa 2 sierpnia
10:00 - 18:00 Runda Round Robin ("każdy z każdym") WOKÓŁ MOLO
19:00 Ceremonia otwarcia Sopot Match Race MUSZLA KONCERTOWA
20:00 Sailors Coctail (only for sponsor guests) SCENA PRZY FONTANNIE

czwartek 3 sierpnia
10:00 - 18:00 Runda Round Robin ("każdy z każdym") WOKÓŁ MOLO
20:00 Coffee&Whisky Night (only for sponsor guests) ZATOKA SZTUKI

piątek 4 sierpnia
10:00 - 17:30 Wyścig: półfinały WOKÓŁ MOLO
17:30 - 18:00 Wyścig: VIP RACE WOKÓŁ MOLO
20:30 Audi Yachting Banquet (only for sponsor guests) HOTEL SHERATON

sobota 5 sierpnia
10:00 - 15:00 Wyścig: Mały Finał i Finał WOKÓŁ MOLO
17:00 Ceremonia Zakończenia Regat SCENA PRZY FONTANNIE
20:00 Monogram Magazine Night (only for sponsor guests) HOTEL SOPOT

Match racing - dyscyplina sportowa

Match racing to popularna forma żeglarstwa regatowego. W regatach tego typu jachty walczą w wyścigach jeden na jednego - tak jak w Pucharze Ameryki, najważniejszych zmaganiach regatowych świata. Każde regaty rozgrywane w tej formule składają się z rundy round robin - kilkudziesięciu krótkich wyścigów, gdzie zawodnicy rywalizują każdy z każdym. Następnie odbywa się runda pucharowa, do której kwalifikują się już tylko zawodnicy z największą liczbą zwycięstw.
Więcej informacji: www.sopotmatchrace.com

Match Race Super League

Match Race Super League została ustanowiona w 2017 roku pod hasłem: "Let's make Matchracing great again!", jako wspólna marka dla wybranych organizatorów-założycieli cyklu, w celu promocji żeglarskiej formuły match racing. Inicjatywa jest usankcjonowana przez International Match Racing Association (MRA), wspierana przez World Sailing oraz ISAF. Inicjatywa skierowana do ponad 20 000 aktywnych żeglarzy na całym świecie.
Więcej informacji: www.mrsuperleague.org

Prime Group Sp. z o.o.

Organizator regat Sopot Match Race. Firma, która w oparciu o flotę sześciu 11-metrowych jachtów klasy Diamant 3000, świadczy usługi eventowe, szkoleniowe, sportowe, marketingowe.
Więcej informacji: www.prime-group.pl

Kto wygra tegoroczną, 14. edycję regat Sopot Match Race?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×