MŚ w klasie 49er: Przybytek i Kołodziński na 5. miejscu po świetnym dniu

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali na piąte miejsce po świetnym dniu podczas mistrzostw świata w olimpijskich klasach 49er i 49erFX, które odbywają się w portugalskim Porto.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Paweł Kołodziński (L) i Łukasz Przybytek (P) na jachcie olimpijskiej klasy 49er Materiały prasowe / Tomas Moya / Sailing Energy / Na zdjęciu: Paweł Kołodziński (L) i Łukasz Przybytek (P) na jachcie olimpijskiej klasy 49er

W przeciwieństwie do trzech poprzednich dni u wybrzeży Portugalii, czwartkowa rywalizacja rozpoczęła się o planowanej godzinie. Pogoda pozwoliła na przeprowadzenie czterech wyścigów dla kobiet i trzech dla mężczyzn.

W klasie 49er bardzo dobrze popłynęli tego dnia Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy w pierwszym wyścigu zajęli drugie miejsce, a dwa następne wygrali. Dzięki temu Polacy awansowali w klasyfikacji generalnej z pozycji dziesiątej na piątą. Natomiast niezbyt udany dzień mają za sobą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), bo najpierw minęli linię mety na piętnastym miejscu, a w drugim zajęli dopiero dwudziestą pierwszą pozycję. Dopiero w trzecim starcie udało im się przypłynąć w czołówce i zajęli szóste miejsce. W efekcie spadli z lokaty szesnastej na dwudziestą piątą i stracili szanse na walkę o medal, ponieważ wypadli z pierwszej dwudziestki, która od piątku będzie ścigała się w złotej grupie.

Z kolei nieźle poradzili sobie Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn), którzy po miejscu dwudziestym drugim w pierwszym wyścigu, w następnych meldowali się na mecie na pozycjach dziewiątej oraz siódmej. To pozwoliło im awansować z miejsca czterdziestego szóstego na trzydzieste piąte. Im też niestety pozostała rywalizacja w grupie srebrnej. Ich oraz Dominika z Szymonem stać było na zajęcie miejsca w dwudziestce, ale niestety z powodu braku wiatru, a przez to małej liczby wyścigów, był dużo mniejszy margines błędów.

Nowymi liderami zostali mistrzowie Europy, Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii, którzy wygrali wszystkie trzy wyścigi. Fletcher-Scott na poprzednich mistrzostwach wywalczył brązowy medal, ale wtedy jego załogantem był Alain Sign. Drugą lokatę zajmują Hiszpanie Diego Botin i Iago Lopez Marra (miejsca 2., 3. i 5.), a na trzeciej pozycji, z taką samą liczbą punktów, znajdują się Niemcy Justus Schmidt i Max Boehme (miejsca 2., 6. i 2.). Przybytek z Kołodzińskim tracą do nich zaledwie jeden punkt.

Wśród pań w klasie 49erFX nadal najwyżej sklasyfikowaną polską załogą są reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Aleksandra Melzacka z załogantką Kingą Łobodą (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk). Jednak nasze zawodniczki po miejscach dwudziestym drugim, dwudziestym piątym, dwudziestym trzecim oraz dwudziestym spadły w całych regatach z pozycji dwudziestej ósmej na czterdziestą szóstą. Tuż za nimi znajdują się siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które tego dnia meldowały się na mecie dwudzieste szóste, dwudzieste ósme, osiemnaste oraz dziewiętnaste. Natomiast reprezentujące klub OKŻ Olsztyn Sara Piasecka i Sandra Jankowiak (miejsca 23., 28., 27. i DNF-nieukończenie wyścigu) spadły z pozycji czterdziestej trzeciej na pięćdziesiątą drugą.

Na prowadzeniu umocniły się aktualne wicemistrzynie olimpijskie, Alexandra Maloney i Molly Meech z Nowej Zelandii (miejsca 1., 2., 1. i 1.). Drugą pozycję zajmują brązowe medalistki igrzysk w Rio de Janeiro, Dunki Jena Hansen i Katja Salskov-Iversen (miejsca 1., 6., 1. i 2.), a trzecie są aktualne mistrzynie olimpijskie, Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze (miejsca 4., 2., 4. i 3.).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę 10:30 czasu miejscowego (11:30 czasu polskiego). Zawody u wybrzeży Portugalii potrwają do soboty 2 września.

ZOBACZ WIDEO Piękna bramka Zielińskiego. Zobacz skrót meczu Napoli - Atalanta [ZDJĘCIA ELEVEN]

Czy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński staną na podium mistrzostw świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×