Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński czwartą załogą świata w klasie 49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli czwarte miejsce na mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie 49er, które odbyły się w portugalskim Porto. Polacy powtórzyli sukces z 2015 roku.

Maciej Frąckiewicz
Łukasz Przybytek (L) i Paweł Kołodziński (P) na jachcie olimpijskiej klasy 49er Materiały prasowe / Maria Muina by sailingshots.es / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek (L) i Paweł Kołodziński (P) na jachcie olimpijskiej klasy 49er

Portugalska impreza od początku była bardzo trudna, ponieważ przez pierwsze dwa dni regat nie odbył się ani jeden wyścig. Wszystkiemu winny był brak wiatr oraz gęsta mgła nad akwenem. Natomiast w sobotę wiatru było aż za dużo, ale udało się przeprowadzić wyścigi medalowe dla kobiet i cztery wyścigi zwykle dla złotej grupy mężczyzn. Na medalowe we flocie męskiej niestety zabrakło już czasu.

Bardzo blisko historycznego medalu mistrzostw świata w klasie 49er byli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy po piątkowych wyścigach tracili zaledwie jeden punkt do zawodników z pozycji drugiej oraz trzeciej. Jednak w sobotę Polacy zajęli miejsca ósme, pierwsze, ósme oraz dwudzieste i zakończyli swój udział na czwartej lokacie, tracąc ostatecznie trzy punkty do trzeciej lokaty. Tym samym nasi zawodnicy powtórzyli wynik z 2015 roku z Buenos Aires.

Nowymi mistrzami świata zostali aktualni mistrzowie Europy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsca 4., 4., 2. i 8.). Rok temu Fletcher-Scott cieszył się z brązowego medalu, ale wtedy jego załogantem był Alain Sign. Wicemistrzami świata zostali ich rodacy James Peters i Fynn Sterritt (miejsca 2., 16., 3. i 5.), którzy wywalczyli srebro także na tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu. Na najniższym stopniu podium stanęli Duńczycy Benjamin Bildstein i David Hussl (miejsca 1., 2., 6. i 18.).

Pozostałe dwie nasze ekipy ścigały się w grupie srebrnej. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zajęli tego dnia miejsca dwudzieste piąte, czwarte, pierwsze oraz ponownie czwarte i awansowali z pozycji dwudziestej piątej na dwudziestą drugą. Natomiast Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn) - miejsca 17., 9., 19. i 11. - zatrzymali się na trzydziestej piątej lokacie.

Wśród pań w klasie 49erFX najlepiej z Polek poradziły sobie reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Aleksandra Melzacka z załogantką Kingą Łobodą (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które w sobotę były dwudzieste pierwsze oraz dwudzieste czwarte i ukończyły mistrzostwa na czterdziestej czwartej pozycji. Pięć lokat dalej znalazły się siostry Madeleine i Nadia Zielińskie z AZS UWM Olsztyn (miejsca 22. i 29.), a tuż za nimi uplasowały się Sara Piasecka i Sandra Jankowiak z klubu OKŻ Olsztyn (miejsca 15. i 20.).

Nowymi mistrzyniami świata zostały brązowe medalistki igrzysk w Rio de Janeiro, Dunki Jena Hansen i Katja Salskov-Iversen (miejsca 1., 2., 1., 10 i 2.). Srebrne krążki zdobyły triumfatorki ostatnich igrzysk, Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze (miejsca 3., 3., 5., 2. i 5.), a skład podium uzupełniły aktualne wicemistrzynie olimpijskie, Alexandra Maloney i Molly Meech z Nowej Zelandii (miejsca 12., 8., 2., 1. i 8.).

Przed teraz start w mistrzostwach Polski, które w dniach 14-17 września odbędą się w Górkach Zachodnich w Gdańsku.

Czy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński obronią tytuł mistrzów Polski?