Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zajmują 9. miejsce po dwóch dniach Star Sailors League

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / SSL / Carlo Borlenghi / Na zdjęciu: Mateusz Kusznierewicz (na górze) i Dominik Życki (na dole) na jachcie klasy Star
Materiały prasowe / SSL / Carlo Borlenghi / Na zdjęciu: Mateusz Kusznierewicz (na górze) i Dominik Życki (na dole) na jachcie klasy Star
zdjęcie autora artykułu

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zajmują 9. miejsce po dwóch dniach finałowych zawodów Star Sailors League w klasie Star, który odbywają się w Nassau na Bahamach.

W tym artykule dowiesz się o:

Od wtorku w Nassau na Bahamach odbywają się finałowe regaty Star Sailors League w dwuosobowej klasie Star, na których pojawili się najlepsi żeglarze świata, trzech skipperów Volvo Ocean Race, dwaj zdobywcy Jules Verne Trophy, triumfator Pucharu Ameryki, mistrzowie i medaliści olimpijscy oraz mistrzowie świata. Wśród nich są także dwukrotny medalista olimpijski w klasie Finn Mateusz Kusznierewicz wraz z załogantem Dominikiem Życkim.

Polacy bardzo dobrze rozpoczęli rywalizację na Bahamach, bo po pierwszym dniu ścigania zajmowali drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, po tym jak mijali linię mety na pozycjach czwartej oraz drugiej.

Kolejny dzień zmagań przyniósł jednak naszej załodze kilka problemów. W pierwszym środowym wyścigu Mateusz z Dominikiem płynęli w okolicach piątego miejsca, ale w wyniku dwóch kolizji spadli na koniec stawki i musieli gonić rywali. Ostatecznie skończyli ten bieg na dwudziestym miejscu. Z kolei w wyścigu numer dwa wydawało się początkowo, że Polakom idzie znacznie lepiej, bo wpłynęli na metę jako piąta załoga, ale później okazało się, że zostali złapani na falstarcie i w efekcie zdyskwalifikowani z tego wyścigu.

To jednak nie wytrąciło polskich żeglarzy z równowagi i trzeci wyścig ukończyli na czwartej pozycji, a czwarty na jedenastej. W konsekwencji dwóch słabszych wyników z początku dnia Kusznierewicz z Życkim spadli w ogólnej klasyfikacji z pozycji drugiej na dziewiątą, ale to jeszcze nie koniec regat i panowie na pewno dadzą z siebie wszystko, żeby poprawić swoją lokatę. Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na około godzinę 17:00 czasu polskiego.

ZOBACZ WIDEO "Lewy" z kolejnym golem. Powinien mieć dwa? Zobacz skrót [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Liderami są dwukrotny mistrz olimpijski w klasie Laser Robert Scheidt i Henry Raul Boening z Brazylii. Pierwszą trójkę uzupełniają dwie załogi ze Stanów Zjednoczonych, Mark Mendelblatt i Brian Fatih oraz Paul Cayard i Phil Trinter.

Runda kwalifikacyjna finału Star Sailors League potrwa do 8 grudnia. W sobotę 9 grudnia dziesięć najlepszych załóg wyłonionych w kwalifikacjach wystartuje w fazie pucharowej. Pojedyncze wyścigi, najpierw ćwierćfinałowy, potem półfinałowy, decydować będą o tym, kto odpadnie natychmiast, a kto awansuje do wielkiego finału.

Klasa Star znajdowała w latach 1932-2012 (z wyjątkiem igrzysk w 1976 roku) wśród konkurencji olimpijskich. Mateusz z Dominikiem pływają ze sobą od 2005 roku i mają na koncie między innymi tytuły mistrzów świata (2008) i Europy (2012) oraz 4. miejsce podczas igrzysk w Pekinie w 2008 roku.

Źródło artykułu: