Minął przedostatni dzień mistrzostw świata juniorów w klasie Laser 4.7

Australijczyk Michael Compton został liderem mistrzostw świata juniorów w klasie Laser 4.7, które rozgrywane są w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days. Wśród dziewcząt nadal prowadzi Włoszka Chiara Benini Floriani. Medalistów poznamy we wtorek.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jachty klasy Laser 47 Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Jachty klasy Laser 4.7
Mistrzostwa świata juniorów w klasie Laser 4.7 zakończą we wtorek 17 lipca 19. edycję regat Volvo Gdynia Sailing Days. W poniedziałek wśród chłopców doszło w czołówce do małego trzęsienia ziemi. Prowadzenie stracił Wonn Kye Lee, który spadł na siódme miejsce, a drugi w klasyfikacji generalnej Turek Doruk Demircan plasuje się na czwartej pozycji. Nowym liderem został trzeci po niedzielnych zmaganiach Australijczyk Michael Compton, który wyprzedza Peruwiańczyka Stefano Viale oraz Daniela Hunga z Singapuru. Compton ma szansę zostać podwójnym mistrzem świata, bo ściga się także w kategorii do 16 lat.

Wśród dziewcząt status quo. Pierwszą trójkę nadal tworzą Włoszki Chiara Benini Floriani i Giorgia Cingolani oraz reprezentantka Singapuru Simone Chen. Realną szansę na złoty medal mają jednak tylko reprezentantki Italii.

Na 19. pozycji w stawce 155 zawodniczek sklasyfikowana jest Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia), a na 36. Marcelina Korszon (UKS Fir Warszawa), która w kwietniu została na Balatonie mistrzynią Europy juniorów do lat 17 w klasie Laser Radial. Wśród chłopców rywalizuje 265 żeglarzy - 39. jest Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), a 57. Adam Sokołowski (Nauticus YC Olsztyn). Ten pierwszy w kategorii do 16 lat zajmuje dziewiąte miejsce.

- Startu reprezentantów Polski nie oceniam przez pryzmat wyników. Ta klasa to jest szkoła podstawowa, gdzie nasi zawodnicy uczą się rywalizacji i walki z innymi żeglarzami. Wyniki nie są najważniejsze, bo to z jednej strony lekcja pokory, a z drugiej nabywania umiejętności. Jestem przekonany, że doświadczenia zdobyte w tych regatach zaprocentuje w kolejnych zawodach - stwierdził prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

ZOBACZ WIDEO Eksperci o nominacji Jerzego Brzęczka na selekcjonera. "Ma jeden wielki walor"

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×