Zofia Klepacka wiceliderką PŚ, polska załoga w klasie 470 nadal prowadzi

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

Zofia Klepacka awansowała na drugie miejsce, a Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar pozostały na prowadzeniu po drugim dniu żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Miami.

W środę, która była drugim dniem regat, pogoda ponownie nie rozpieszczała zawodników obecnych na Pucharze Świata w Stanach Zjednoczonych i z powodu słabnącego z godziny na godzinę wiatru, nie wszystkie wyścigi się odbyły, a niektórzy żeglarze w ogóle nie mieli możliwości ukończenia przynajmniej jednego biegu.

W takiej sytuacji znalazły się między innymi rywalizujące w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które pozostały na pierwszej pozycji w klasyfikacji generalnej. Sześć punktów tracą do nich zajmujące drugą lokatę Niemki Fabienne Oster i Anastasiya Winkel, a dziewięć trzecie w klasyfikacji Włoszki Benedetta di Salle i Alessandra Dubbini.

Jeden wyścig odbył się w windsurfingowej klasie RS:X i świetnie popłynęła w nim aktualna mistrzyni Europy Zofia Klepacka (Legia Warszawa), mijając linię mety jako pierwsza. Dzięki temu Polka awansowała z pozycji ósmej na drugą i do prowadzącej, brązowej medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata Chinki Yunxiu Lu, traci pięć punktów. Trzecia jest Włoszka Flavia Tartaglini.

ZOBACZ WIDEO Kubica o swoim powrocie do F1: Czuje się, jakbym debiutował raz jeszcze

Czytaj także - Ponownie zostaną przyznane Śląskie Nagrody Żeglarskie - Carbony 2019

W kategorii mężczyzn piąte miejsce zajął tego dnia Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) i w efekcie zanotował minimalny awans z pozycji szóstej na piątą. Dopiero dwudziesty trzeci do mety dopłynął Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i spadł w ogólnej klasyfikacji z lokaty trzeciej na siódmą. Najlepiej z naszych deskarzy spisał się Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), osiągając drugie miejsce w środowym wyścigu, dzięki czemu zamienił pozycję piętnastą na dziesiątą. Trzydziesty drugi był natomiast Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), co pozwoliło mu awansować z lokaty trzydziestej pierwszej na dwudziestą siódmą. Liderem jest Chińczyk Mengfan Gao, a za nim znajdują się Francuz Thomas Goyard i Hiszpan Angel Granda-Roque.

W jedynym środowym wyścigu klasy Finn dobre, siódme miejsce zajął ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) i zamienił pozycję trzynastą na dwunastą. Nowym liderem został Fin Tapio Nirkko, a tuż za nim plasują się reprezentant Norwegii Anders Pedersen oraz Francuz Jonathan Lobert.

Jeden start zanotowały również zawodniczki w klasie Laser Radial. Dwudziesta pierwsza była w nim Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i awansowała z pozycji dwudziestej ósmej aż na dziewiętnastą. Z kolei Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła miejsce czterdzieste piąte, co poskutkowało spadkiem z lokaty dwudziestej siódmej na trzydziestą dziewiątą. Na prowadzenie wysunęła się Finka Monika Mikkola, druga jest Alison Young z Wielkiej Brytanii, a na trzeciej pozycji znajduje się Australijka Zoe Thomson.

W klasie Laser Standard sędziowie ponownie przeprowadzili dwa wyścigi. Lepiej niż we wtorek poradził sobie Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin, zajmując miejsca szesnaste oraz piętnaste w swojej grupie, dzięki czemu awansował z pozycji czterdziestej siódmej na czterdziestą czwartą. Po słabszych wynikach pięćdziesiąty drugi jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 35. i 25.), a spadek zanotował również Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia (miejsce 44. i DSQ-dyskwalifikacja) i zajmuje sześćdziesiątą pierwszą pozycję. Natomiast Jakub Rodziewicz z SEJK Pogoni Szczecin (miejsce 38. i 19) awansował z pozycji siedemdziesiątej piątej na sześćdziesiątą drugą. W tej flocie prowadzi Norweg Hermann Tomasgaard, przed Samem Meechem z Nowej Zelandii i Belgiem Williamem de Smetem.

Czytaj także - Jan Tomaszewski: Dublet Krzysztofa Piątka nie zrobił na mnie wrażenia

Aż trzy wyścigi udało się rozegrać w klasie 49erFX. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), po miejscach dwunastym, dwudziestym, oraz dwudziestym siódmym, spadły z pozycji czternastej na dziewiętnastą, a siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) rozpoczęły dzień miejscem trzecim, a w dwóch kolejnych wyścigach były dziewiętnaste oraz dwudzieste dziewiąte, co dało im awans z lokaty trzydziestej na dwudziestą drugą. Pierwsze trzy załogi tworzą wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech, brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata i Europy Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth z Wielkiej Brytanii, a także Stephanie Roble i Margaret Shea ze Stanów Zjednoczonych.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek 31 stycznia na godzinę 10:00 czasu miejscowego (16:00 czasu polskiego). Zawody Pucharu Świata w Miami potrwają do niedzieli 3 lutego.

Źródło artykułu: