Dwoje Polaków w pierwszej dziesiątce po dwóch dniach ME

Maja Dziarnowska zajmuje siódme, a Piotr Myszka dziewiąte miejsce po dwóch dniach mistrzostw Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X, które odbywają się w Palma de Mallorca.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Piotr Myszka (w środku) w windsurfingowej, olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Sailing Energy / CNA / RSX CLASS / Na zdjęciu: Piotr Myszka (w środku) w windsurfingowej, olimpijskiej klasie RS:X
W środę na malowniczych wodach u wybrzeży Majorki panowały zupełnie odmienne warunki niż we wtorek. Tego dnia początkowo wiatr osiągał w porywach około 10 węzłów, ale jego kierunek był niestabilny i wyścigi rozpoczęły się ze znacznym opóźnieniem. W ciągu dnia siła wiatru jeszcze spadła i z tych powodów nie wszystkie zaplanowane starty udało się przeprowadzić podczas drugiego dnia mistrzostwa Europy w klasie RS:X. Był to ostatni dzień fazy kwalifikacyjnej i w czwartek rozpocznie się faza finałowa. Żeglarze z pierwszej połowy stawki znajdą się w grupie złotej, a pozostali w grupie srebrnej. Do udziału w regatach przystąpiło 333 zawodników z 43 krajów i 6 kontynentów. Udział sportowców spoza Europy jest możliwy, ponieważ regaty rozgrywane są w formule otwartej.

Dwa wyścigi odbyły się kategorii kobiet i dwukrotnie dziesiąte miejsce zajęła w nich Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), w wyniku czego spadła w klasyfikacji generalnej z pozycji trzeciej na siódmą, a wśród Europejek jest piąta. Na prowadzenie wysunęła się aktualna wicemistrzyni świata, Francuzka Charline Picon (miejsce 3. i 3.), druga obecnie jest reprezentantka Izraela Noy Drihan (miejsca 33. i 1.), a trzecią lokatę zajmuje Chinka Yue Tan (miejsca 19. i 3.).

Czytaj więcej - Zbliżają się Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie o Puchar Prezesa PZŻ

Dwudziesta pierwsza oraz pierwsza na metę w swojej grupie wpływała broniąca tytułu Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i awansowała z pozycji trzydziestej pierwszej aż na czternastą. Z kolei ósma oraz dwunasta była Kamila Główczak (YKP Warszawa) i przesunęła się z lokaty dwudziestej piątej na dwudziestą czwartą. Natomiast trzydziesta pierwsza jest Karolina Lipińska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 16. i 17.), na czterdziestej czwartej pozycji znajduje się jej klubowa koleżanka Małgorzata Białecka (miejsca 23. i 14.), a pięćdziesiątą szóstą lokatę zajmuje Agnieszka Bilska GKŻ Gdańsk (miejsca 29. i 27.). Do grupy złotej awansowały Dziarnowska, Klepacka, Główczak oraz Lipińska.

Wśród mężczyzn również udało się rozegrać dwa wyścigi i awans z pozycji osiemnastej na dziewiątą zanotował Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który najpierw był piąty, a w drugim wyścigu ósmy. Daje mu to ósmą pozycję w klasyfikacji europejskiej. Z kolei Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) przypływał szesnasty oraz jedenasty i spadł z lokaty dwunastej na dwudziestą pierwszą, kolei pozycję trzydziestą siódmą na czterdziestą piątą zamienił Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń (miejsca 21. i 23.), a z osiemdziesiątej czwartej na sześćdziesiątą czwartą przesunął się jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński (miejsc 25. i 13.), który jako jedyny z Polaków nie awansował do złotej grupy. Nowym liderem został brązowy medalista zeszłorocznych mistrzostw świata, Francuz Louis Giard (miejsca 3. i 5.), drugi w klasyfikacji jest trzeci zawodnik igrzysk w Rio de Janeiro, Pierre Le Coq z Francji (miejsca 3. i 6.), a pierwszą trójkę uzupełnia aktualny wicemistrz świata, Holender Kiran Badloe (miejsca 1. i 4.).

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Krzysztof Piątek przerósł AC Milan? "Trafił tam, aby im bardzo pomóc"

Tylko w kategoriach juniorskich udało się w środę przeprowadzić po trzy wyścigi. Dwudzieste miejsce w tej flocie zajmuje Julia Dawidowicz (YKP Warszawa), a dwudziesta piąta jest Maja Kuchta (SKŻ ERGO Hestia Sopot). Prowadzi Cypryjka Natasa Lappa, przed Mayą Nadler oraz Naamą Gazit z Izraela.

Czytaj więcej - Udane zakończenie sezonu w wykonaniu polskich bojerowców

Z kolei wśród chłopców najlepiej z naszych reprezentantów radzi sobie Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk), który zajmuje dwudzieste piąte miejsce. Dwudziesty dziewiąty jest jego klubowy kolega Michał Polak (GKŻ Gdańsk), pozycję za nim plasuje się Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot), trzydziestą czwartą lokatę zajmuje Adam Żarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), na czterdziestej ósmej pozycji znajduje się Dawid Litwinek (KS Baza Mrągowo), dziewięćdziesiąty pierwszy jest Kamil Ugniewski (GKŻ Gdańsk), a sto drugi Alexander Bienie (SKŻ ERGO Hestia Sopot). Nadal prowadzi Izraelczyk Vardimon Tomer, drugi pozostał jego rodak Liam Segev, a pierwszą trójkę zamyka Francuz Yun Pouliquen.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek 11 kwietnia na godzinę 11:00. Regaty potrwają do soboty 13 kwietnia.

Czy któryś z polskich żeglarzy stanie na podium mistrzostwa Europy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×