KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w mistrzostwach Europy klasy 470

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470, które odbyły się w dniach 9-14 maja we włoskim San Remo.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar na jachcie olimpijskiej klasy 470 Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar na jachcie olimpijskiej klasy 470
Nie były to łatwe zawody pod względem warunków pogodowych, ponieważ najpierw zbyt słaby wiatr nie pozwolił na przeprowadzenie wyścigów w sobotę, a następnie poniedziałkową rywalizację uniemożliwiły porywy przekraczające 40 węzłów. W związku z tym zawodnicy przystępowali do wyścigu medalowego mając na koncie zaledwie po sześć startów, a srebrna grupa mężczyzn miała rozegranych pięć biegów. Ostatecznie na starcie stanęło 220 zawodników z 27 krajów. Regaty miały formułę otwartą więc mogli w niej startować także żeglarze spoza Europy.

Niezbyt udany pierwszy dzień regat miały za sobą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które rozpoczęły imprezę falstartem przy wywieszonej czarnej fladze, a później zajęły miejsca trzynaste oraz jedenaste, co dawało im siedemnastą pozycję w klasyfikacji ogólnej, a piętnastą wśród załóg europejskich. Jednak w trzech kolejnych wyścigach zajęły miejsca pierwsze, drugie oraz trzecie i awansowały aż na piątą lokatę, z której ruszały do wtorkowego, podwójnie punktowanego wyścigu medalowego, ze stratą sześciu punktów do trzeciej pozycji i dwunastu do drugiej.

Czytaj także - Zakończył się Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego 2019

Nasze zawodniczki bardzo dobrze spisały się także podczas ostatniego wyścigu imprezy. Od początku znajdowały się w czołówce, dopływając do pierwszego znaku na trzeciej pozycji. Później podskoczyły jeszcze o jedną lokatę i wpłynęły na metę drugie. To dało im czwarte miejsce w mistrzostwach Starego Kontynentu i stratę zaledwie 1,6 punktu do brązowych medalistek, Holenderek Afrodite Zegers i Lobke Berkhout. Dzięki wygraniu wtorkowego wyścigu nowymi mistrzyniami Europy zostały Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz, a na drugim stopniu podium stanęły brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata, Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii.

W kategorii mężczyzn na pięćdziesiątej pierwszej pozycji ogólnie, a trzydziestej czwartej wśród Europejczyków regaty ukończyli Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS). Z kolei jedno miejsce za nimi uplasowali się Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn), którzy są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa. Klasyfikację ogólną pewnie wygrali wicemistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro, Australijczycy Mathew Belcher i William Ryan, którzy zwyciężyli aż w pięciu z siedmiu wyścigów. Tytuł mistrzów Europy obronili Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom, a na podium ME stanęli również brązowi medaliści zeszłorocznych mistrzostw świata, Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez oraz aktualni mistrzowie świata, Francuzi Kevin Peponnet i Jeremie Mion.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa" odc. 10: Legia i Lechia nie chcą mistrzostwa? [cały odcinek]

Włoskie zawody były drugą imprezą, w której Polacy mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju nie udało się co prawda wywalczyć żadnej naszej załodze podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus, ale Agnieszka z Jolą zdobyły tam trzy punkty do klasyfikacji wewnętrznej. Teraz Polki dołożyły do tego dwanaście punktów za 4. miejsce w mistrzostwach Europy i mają ich na koncie piętnaście, a o kwalifikację olimpijską dla kraju powalczą na mistrzostwach świata, które odbędą się w dniach 2-9 sierpnia w Enoshimie. Tam przepustkę na igrzyska będzie mogło wywalczyć sześć państw.

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami kwalifikacyjnymi w klasie 470, poza zawodami w San Remo, będą jeszcze wspomniane mistrzostwa świata seniorów w Enoshimie w Japonii oraz mistrzostwa świata i Europy w 2020 roku, pod warunkiem zakończenia do dnia 31 maja.

Czytaj także - Wielki wyczyn Joanny Pajkowskiej. Ukończyła samotny rejs dookoła świata

Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy będą mogli zdobyć punkty, które zaliczane będą do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane będą tylko miejsca od 1. do 15., a podczas mistrzostw świata będzie to przedział od miejsca 1. do 20.

Punktacja regat zaliczanych do klasyfikacji krajowej w walce o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio:

MISTRZOSTWA EUROPY
I miejsce - 18 punktów, II - 16, III - 14, IV - 12, V - 11, VI - 10, VII - 9, VIII - 8, IX - 7, X - 6, XI - 5, XII - 4, XIII - 3, XIV - 2, XV - 1

MISTRZOSTWA ŚWIATA
I miejsce - 23 punkty, II - 21, III - 19, IV - 17, V - 16, VI - 15, VII - 14, VIII - 13, IX - 12, X - 11, XI - 10, XII - 9, XIII - 8, XIV - 7, XV - 6, XVI - 5, XVII - 4, XVIII - 3, XIX - 2, XX - 1

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×