Zwycięstwo Charlotte Kalli w Oestersund

W czwartek w Oestersund odbyły się testowe zawody w biegach narciarskich z udziałem Szwedów. Obsada nie była najmocniejsza z możliwych, jednak na starcie nie zabrakło Charlotte Kalli czy Mathiasa Fredrikssona. Właśnie oni okazali się najlepsi.

Daniel Ludwiński
Zawody w Oestersund miały charakter nieoficjalny i wybitnie testowy - nie były rozgrywane pod egidą FIS, a ich celem było sprawdzenie formy biegaczy i biegaczek oraz wstępna selekcja na wypadek gdyby okazało się, że inauguracja Pucharu Świata odbędzie się w Szwecji, co wiązałoby się z wystawieniem dodatkowego grona zawodników w ramach grupy krajowej. Rywalizacja pań toczyła się na dystansie 5,7 kilometrów stylem dowolnym. Zgodnie z przewidywaniami zwyciężyła zdecydowana faworytka Charlotte Kalla, jednak jej przewaga na Emmą Wikén wyniosła zaledwie pięć sekund. Na bardzo dobrym czwartym miejscu uplasowała się zaledwie 18-letnia Julia Svan, córka legendarnego Gunde Svana, która przegrała z Kallą tylko o dwadzieścia siedem sekund. W biegu mężczyzn na dystansie 8,7 kilometra triumfował weteran Mathias Fredriksson. 38-latek, niegdyś najlepszy biegacz świata, dziś jest już u kresu kariery, jednak w kraju nadal potrafi pokonać młodszych rodaków. W Oestersund Fredriksson był lepszy o szesnaście sekund od Tiio Söderhielma i o pół minuty od Fredrika Karlssona. Wyniki biegu pań na 5,7 km: