Przed Mistrzostwami Świata Juniorów w Szczyrbskim Jeziorze

Zaledwie dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata w czeskim Libercu odbędzie się inna impreza rangi mistrzowskiej - Mistrzostwa Świata Juniorów. Początkowo młodzi zawodnicy mieli rywalizować w Chamonix, jednak Francuzi nie zdołali sprostać wymaganiom Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) i w pod koniec listopada oficjalnie wycofali się z pozycji organizatora. Na spotkaniu w fińskim Levi podjęto decyzję, że zawody w biegach narciarskich odbędą się w Praz de Lys, natomiast skoki i kombinacja norweska zostały przeniesiona do Szczyrbskiego Jeziora, gdzie w przeszłości już dwukrotnie walczono o medale MŚJ. Co ciekawe, słowacka miejscowość nigdy nie kandydowała do organizacji juniorskich Mistrzostw Świata, zawsze jednak w kryzysowych sytuacjach podawała Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) pomocną dłoń.

Monika Szandała
Monika Szandała

Słowacy mieli niecałe trzy miesiące aby przygotować obiekty i nie było mowy o przesunięciu terminu, bowiem część juniorów weźmie także udział w seniorskich MŚ. W Szczyrbskim Jeziorze zostaną rozegrane trzy konkursy w skokach narciarskich (indywidualne juniorów, juniorek oraz zawody drużynowe) i dwa konkursy w kombinacji norweskiej. Wszystko wskazuje na to, że organizatorzy poradzili sobie z przygotowaniem skoczni. Wcześniej trenowały tam ekipy między innymi z Polski, Rosji, Czech i Kazachstanu i każda z nich chwaliła słowackie obiekty. Od soboty areny są zamknięte, dokonywane są ostatnie poprawki, obsługa techniczna poprawia najazd, a ratraki ubijają świeży śnieg. W poniedziałek wieczorem skocznia powinna być w pełni gotowa na pierwsze oficjalne treningi. Początkowo martwiono się o nieco nieprzychylną aurę, która zmuszała do produkcji sztucznego śniegu, jednak w ciągu ostatnich trzech dni temperatury znacznie obniżyły się i całe Tatry Słowackie pokrywa świeża warstwa białego puchu.

Pierwsze Mistrzostwa Świata Juniorów rozegrano w 1979 roku w kanadyjskim Mont Sainte-Anne, gdzie zwyciężył Horst Bulau. Wśród tych, którzy na swoim koncie maja juniorski tytuł mistrzowski, są między innymi Matti Nykaenen, Heinz Kuttin, Martin Hoellwarth, Janne Ahonen, Wolfgang Loitzl oraz Gregor Schlierenzauer. Od kilku lat z dobrej strony pokazują się reprezentanci Polski. Najlepszym wynikiem był triumf Mateusza Rutkowskiego, który w 2004 roku w norweskiej miejscowości Stryn wyprzedził samego Thomasa Morgensterna. W tym samym roku w zawodach drużynowych Polska zdobyła srebrny medal. Rok później w Rovaniemi Polacy obronili wicemistrzostwo. W ubiegłym sezonie biało-czerwoni zdobyli brązowy medal. Niewiele do powtórzenia sukcesu brata zabrakło wtedy Łukaszowi Rutkowskiemu, który ostatecznie zmagania zakończył na 4. pozycji.

Dwukrotnie Mistrzostwa Świata Juniorów rozgrywano w Polsce. Po raz pierwszy w 2001 roku skoczków gościł Karpacz. Na Orlinku zwyciężył Veli-Matti Lindstroem przed Manuelem Fettnerem oraz Florianem Lieglem. Po raz drugi konkursy tej rangi rozegrano w 2008 roku. Na Średniej Krokwi najlepszy okazał się Andreas Wank, który wyprzedził Japończyka Shohei Tochimoto oraz Andreasa Strolza z Austrii.

Szczyrbskie Jezioro jest najwyżej położoną miejscowością w Wysokich Tatrach, niedaleko Popradu. Zamieszkuje je około 1000 osób. Ma status uzdrowiska, jest jednocześnie znanym ośrodkiem turystycznym, przyciągającym turystów o każdej porze roku. Słowacka miejscowość znana jest przede wszystkim narciarzom, posiada rozbudowaną infrastrukturę sportową. Fani zimowych szaleństw mają do dyspozycji około sześciu kilometrów stoków, natomiast dla entuzjastów "biegówek" przygotowano ponad 40 kilometrów tras!

W słowackiej miejscowości są dwie skocznie narciarskie o punktach K usytuowanych na 125 (MS 1970 A) oraz 90 metrze (MS 1970 B). Mniejszy obiekt pokryty jest igielitem, w lecie otrzymał homologację do 2013 roku. Rekord wynosi obecnie 101,5 metra. Rezultat ten należy do Rosjanina Romana Trofimova, który uzyskał taką odległość w sierpniu 2008 roku. Duża skocznia (HS 134) wymaga remontu, w tym między innymi zmiany kształtu profilu zeskoku. Na ten cel zostanie przeznaczonych około 13 milionów euro. W kolejnych latach Słowacki Związek Narciarski planuje regularnie organizować Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich oraz konkursy kombinacji norweskiej. To jednak nie koniec - Słowacy wierzą, że już za 3 lata Puchar Świata ponownie zagości w Wysokich Tatrach nad Szczyrbskim Jeziorem. Następnym krokiem będzie zgłoszenie kandydatury do organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w latach 2017 i 2019.

Do zawodów zostało zgłoszonych 200 zawodników z 26 państw, w tym 96 skoczków, 42 skoczkinie oraz 72 kombinatorów norweskich. Na Słowację pojechało pięciu reprezentantów Polski: Maciej Kot, Dawid Kubacki, Andrzej Zapotoczny, Grzegorz Miętus oraz Jakub Kot.

Program Mistrzostw Świata Juniorów 2009 - Szczyrbskie Jezioro
3.02.2009, wtorek

14:00 - oficjalny trening - mężczyźni

4.02.2009, środa
10:30 - oficjalny trening - kobiety
14:00 - oficjalny trening - mężczyźni

5.02.2009, czwartek
11:00 - oficjalny trening - kobiety
13:00 - seria próbna (HS 100) - mężczyźni
14:00 - konkurs indywidualny (HS 100) - mężczyźni
19:00 - spotkanie kapitanów drużyn - mężczyźni

6.02.2009, piątek
9:00 - seria próbna (HS 100) - kobiety
10:00 - konkurs indywidualny (HS 100) - kobiety
13:00 - seria próbna (HS 100) - mężczyźni
14:00 - konkurs drużynowy (HS 100) - mężczyźni

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×