LGP: Kwalifikacje dla Tochimoto, kłopoty Hautamaekiego i komplet Polaków w konkursie

Shohhei Tochimoto wygrał piątkowe kwalifikacje do pierwszego z dwóch zaplanowanych konkursów Letniej Grand Prix w japońskiej Hakubie (HS 131). Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni poszybował na odległość 127m, co pozwoliło mu pewnie wyprzedzić drugiego - Austriaka Michaela Hayboecka (124,5m). Na trzecim miejscu z wynikiem 122m uplasował się Fin startujący w barwach Norwegii - Akseli Kokkonen, który w swojej próbie uzyskał 122m.

Maciej Mikołajczyk

W czołówce znaleźli się także Koreańczyk Heung-Chul Choi (125m), złoty medalista igrzysk olimpijskich w Nagano w 1998 roku - Kazuyoshi Funaki (122m) oraz najwyżej sklasyfikowany z Polaków - Maciej Kot (123m).

11. miejsce z wynikiem 122m zajął Dawid Kubacki, 13. - Jakub Kot (121m), a 15. - Krzysztof Miętus (119m).

W sobotnich zawodach udział wezmą także Stefan Hula (114,5m) i Rafał Śliż (112,5m), którzy "wylądowali" odpowiednio na 24. i 27. pozycji.

Warto zwrócić uwagę na bardzo słabą postawę powracającego po indywidualnych treningach do rywalizacji w Pucharze Świata na igelicie - Mattiego Hautamaekiego, który rzutem na taśmę z rezultatem 109,5m przebrnął przez kwalifikacje, z których odpadło zaledwie ośmiu zawodników.