KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Ekspert broni polskich sędziów: Oni potrzebują zaufania

Wojciech Dankiewicz jest zdania, że polscy sędziowie są najlepsi w swoim fachu i nie może tego zamazać kilka ostatnich pomyłek. Ekspert jednocześnie odniósł się do tego, że arbitrzy po każdym meczu są publicznie oceniani przez Leszka Demskiego.

Szymon Michalski
Szymon Michalski
Jarosław Hampel przed Patrykiem Dudkiem WP SportoweFakty / Julia Podlewska / Na zdjęciu: Jarosław Hampel przed Patrykiem Dudkiem
Dzień po spotkaniu Fogo Unia Leszno - For Nature Solutions Apator Toruń Piotr Szymański i Wojciech Stępniewski zapowiedzieli wprowadzenie systemu VAR do żużla w Polsce. Jest to reakcja na dużą liczbę błędów sędziowskich w ostatnim czasie. Jak na takie rozwiązanie zapatruje się Wojciech Dankiewicz?

- Bardzo dobrze. Uważam, że wszystkie nowości techniczne czy ogólnie mówiąc technika, powinna wchodzić do naszego życia sportowego, jeżeli to jest możliwe - mówi nam żużlowy ekspert i komentator stacji Canal+. - Jestem za każdym takim "wynalazkiem". To z pewnością pomoże w pracy arbitrom, bo to na nich trzeba się skupić. Oni pracują pod ogromną presją i taka pomoc w postaci systemu VAR będzie wskazana. Sędzia, który siedzi na wieżyczce, ma na pewno mniejsze pole manewru niż sędziowie piłkarscy, których jest co najmniej trzech plus inni, którzy obserwują. Dzięki systemowi VAR utnie się pewnego rodzaju spekulacje - kontynuował.

Wojciech Dankiewicz uważa, że wprowadzenie systemu VAR nie rozwiąże w pełni problemów z kontrowersyjnymi decyzjami. Te nie znikną, jednak z pewnością będzie ich znacznie mniej.

ZOBACZ WIDEO To oni rządzą żużlem z tylnego siedzenia? Faworyzowanie niektórych zawodników i wyścig zbrojeń

- Widzimy, że życie jest tak nieprzewidywalne, że możemy myśleć o czymś w stu procentach, że coś będzie pewne, a jednak okazuje się, że nie. Musimy wykorzystywać wszelkiego rodzaju nowinki techniczne, by wyeliminować każdy błąd. Kto wie, może za jakiś czas będą kolejne pomysły. Najważniejsze, że nikt nie zasypuje gruszek w popiele i władze, które nadzorują rozgrywki ligowe, bardzo szybko zareagowały. To tylko może przynieść korzyść naszej dyscyplinie.

Mimo ostatnich częstych pomyłek Dankiewicz jest zdania, że nie ma lepszych arbitrów, od tych z Polski. - Zawsze naszych sędziów uważałem za najlepszych na świecie i zdania nie zmienię. Każdemu zdarzają się wypadki, każdemu z nas, nie tylko patrząc na sędziów. Być może arbitrzy w ostatnim czasie byli pod dużą presją. Może trzeba dać im więcej swobody, może zwolnić ich z "mikroruchów", bo często skupiają się na starcie i cała ich uwaga jest na tym skupiona. Nie od razu Rzym zbudowano, ale ważne, że idziemy w odpowiednim kierunku. Każdy ma prawo popełnić błąd.

Nasz rozmówca usprawiedliwia polskich arbitrów. Podkreśla, że na pracę sędziów mogą wpływać warunki pracy. - Należy ułatwić sędziom życie, bo to nie jest prosta robota. Trzeba wejść w specyfikę sędziowania. To nie jest tak, jak w piłce nożnej, gdzie sędzia biega po zielonej murawie i praktycznie każda murawa jest taka sama, zielona. Jakby porozmawiać z żużlowymi sędziami, to są różne "komforty" pracy. W Częstochowie wieża sędziowska jest bardzo daleko od linii startu i dodatkowo na pewno wpływa negatywnie na pracę sędziego, bo jest dosyć daleko, żeby objąć wzrokiem wszystko to, co się dzieje - dodawał Dankiewicz.
Wojciech Dankiewicz uważa polskich sędziów za najlepszych na świecie Wojciech Dankiewicz uważa polskich sędziów za najlepszych na świecie
Na zachowania arbitrów podczas zawodów oddziaływać może także osoba Leszka Demskiego. Po każdej kolejce, w magazynie PGE Ekstraligi w Canal+, szef sędziów publicznie ocenia arbitrów i wskazuje na błędy, jakie zostały popełnione.

- Jeśli byłbym sędzią, to powiedziałbym, że to działa negatywnie. Taka jest jednak dzisiaj rola mediów, a ten element pracy po zawodach żużlowych w magazynie jest medialny. Z jednej strony chciałoby się, żeby tak było i opinia publiczna na pewno będzie naciskała na to. Z drugiej strony może faktycznie trzeba dać sędziom trochę więcej ciszy i spokoju, bo to też może korzystnie wpłynąć później na nich i nie będą się zastanawiać przed meczem, jaki ewentualnie błąd popełnią. Jest to ciężki temat, bo każdy z nas chciałby usłyszeć opinię eksperta, szefa sędziów, jak zapatruje się na daną sytuację, ale też myślę, że musimy dać więcej spokoju sędziom i musimy im zaufać - zakończył Wojciech Dankiewicz.

Zobacz także:
Zmiany w polskim sędziowaniu. Władysław Komarnicki nie ma wątpliwości
Martin Vaculik bez błysku. Kiedy nastąpi przełamanie?

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (14)
 • speed01 Zgłoś komentarz
  Temu du...owłazowi zawsze się wszystko podoba. Bydgoszcz cię pamięta, panie "menadżerze".
  • Rose.m. Zgłoś komentarz
   Sędzia to też człowiek i też może się mylić....Ale nie w 13 biegu gdy Jego pomyłka odbiera zwycięstwo jednej drużynie A robi prezent z dwóch punktów drugiej drużynie.
   • Katr Zgłoś komentarz
    VAR nic tu nie pomoże, jeśli sędzia jest słaby niekompetentny, nieobiektywny. Tv już daje możliwości VAR-owe. Praca pod presją, co to za arument ileż ludzi w innych zawodach pracuje pod
    Czytaj całość
    presją. Ten pomysł l to jakieś szaleństwo, to nie jest lekarstwo na brak profesjinalizu. Panie Szymański panie Fijałkowski system szkolenia tych ludzi do poprawy i selekcja.
    • Kamil38071987 Zgłoś komentarz
     Najlepsi sędziowie podczas meczu są niewidoczni.Amen
     • Adamspeed Zgłoś komentarz
      Najlepsi sedziowie to tacy ktorzy nie robia Przekretow. A pan Meyze "dal czadu" ze sam przestalem chyba rozumiec Zuzel ktorego kibicem jestem od 40 lat !!!!!!!!
      • Szef na worku Zgłoś komentarz
       Kim jest ten pan?
       • real_M Zgłoś komentarz
        Dankiewicz jaki to koorwqa ekspert?? Od czego ekspert - licencjonowany przewracacz hulajnóg??
        • Gravoxx Zgłoś komentarz
         Generalnie zgadzam się, że potrzebują zaufania, głównie z tego powodu, że można ich (ekstraligowych sędziów) policzyć na palcach jednej ręki.
         • INS Zgłoś komentarz
          Co to za tłumaczenie że sędzia działa pod presją? Pod jaka presją? Skupianie się na mikroruchach ma wpływać na cały minutowy wyścig? Budka sędziowska zbyt daleko? Ma kamery a jak
          Czytaj całość
          coś źle to kupić sędziemu lornetkę! To sędzia piłkarski ma presję, gdyż jest w środku akcji, a żużlowy, oddzielony od wszystkich i jedyne połączenie to telefon z którego można sobie do niego dzwonić na zasadzie: I CO TO DA? Panie Wojtku też się zgadzam że polscy sędziowie są a może byli najlepsi na świecie, ale to co się dziś dzieje w tym środowisku woła o pomstę do nieba. Co kolejka i to we wszystkich 3 ligach, to fatalne, niczym nie wytłumaczone błędy, które ja, zwykły kibic (mający jednak pojęcie o regulaminie) widzę jak na dłoni. Też jestem za VAR, ale tylko po to by powstrzymało to arbitrów przed błędami które popełniają nagminnie i potem się dziwimy że zaczyna to wyglądać dla kibiców jak DRUK?
          • JARASS Zgłoś komentarz
           Skoro sędzia odpowiada za swoje decyzje,to czas by Mejze za nią odpowiedział.
           • TwójPan. Zgłoś komentarz
            Po tym jak Meyze zatrzymał bieg byłem przekonany że analizuje tylko to czy dać Pawlickiemu dodatkowo żółtą kartkę a ten wyklucza Dudka kompletnie za nic! Nawet dziecko takiej decyzji by
            Czytaj całość
            nie wymyśliło a co dopiero zawodowy sędzia.
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×