Żużel. Drużynowo wygrali prawie wszystko, a indywidualnie nic. Tak wygląda tabela medalowo-pucharowa

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Mikkel Michelsen w żółtym kasku
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Mikkel Michelsen w żółtym kasku
zdjęcie autora artykułu

To był sezon Motoru Lublin. Takie są fakty patrząc na zestawienie klasyfikacji medalowej, zarówno mistrzostw Polski, jak i wszystkich rozgrywek w roku 2022. A w perspektywie są kolejne zdobycze.

To był bezapelacyjnie najlepszy sezon w historii Motoru Lublin. Podopieczni Macieja Kuciapy oraz Jacka Ziółkowskiego zdobyli komplet tytułów mistrzów Polski w rywalizacji klubowej (więcej na ten temat TUTAJ), a to nie był koniec ich zdobyczy w minionym sezonie.

Zawodnicy reprezentujący barwy klubu spod znaku Koziołka do czterech złotych krążków dopisali dwa krążki w rywalizacji indywidualnej - Dominika Kubery w IMP oraz brąz Wiktora Lamparta w MIMP.

Do tego dorzucić można jeszcze drugie miejsce Kubery w Złotym Kasku, co daje nam w ostateczności zdecydowanie najlepszy dorobek spośród wszystkich drużyn w kraju.

Mistrzostwa Polski Jak już wspominaliśmy - Motor Lublin był poza zasięgiem rywali w konfrontacjach klubowych, wygrywając rozgrywki drużynowe i parowe, zarówno w kategorii seniorskiej, jak i młodzieżowej. Indywidualnie dwa najważniejsze trofea trafiły na konto zawodników Moje Bermudy Stali Gorzów - Bartosza Zmarzlika (IMP) i zielona-energia.com Włókniarza Częstochowa - Mateusz Świdnicki (MIMP). Dla tego pierwszego była to ostatnia zdobycz na krajowym podwórku przed przenosinami do... Motoru Lublin.

ZOBACZ Regulacje Ekstraligi ukrócą zamieszanie na rynku transferowym? W grę wchodzą kary dla zawodników!

Pozostałe rozgrywki Zmagania żużlowe to nie tylko rywalizacja w ramach mistrzostw Polski, ale również m.in. trzy turnieje z kaskami w roli głównym i mistrzostwa poszczególnych lig. Zdecydowanie większy prestiż i rangę mają te pierwsze rozgrywki. W tym sezonie nie obyło się w nich bez niespodzianek.

O ile podium Złoty Kask raczej do zaskakujących nie należą, bo znaleźli się na nim - najlepszy zawodnik kraju i świata wraz z czołowymi rywalami, o tyle wśród jeźdźców do 21. i 19. roku życia mieliśmy kilka zaskoczeń. Srebrny Kask to drugie miejsce Kacpra Pludry, który udowodnił, że stale czyni postępy na tyle, by zameldować się wśród najlepszych młodzieżowców. W opisywanym turnieju lepszy był tylko Jakub Miśkowiak. Ciekawie było też w deszczowym Tarnowie, gdzie wygrał Jakub Krawczyk, a po jego bokach na podium stanęli Franciszek Karczewski i Krzysztof Sadurski.

Jeśli chodzi o mistrzostwa lig, to w tym roku przeprowadzono tylko PGE IMME, w których wygrał, a jakże - Bartosz Zmarzlik. Gorzowianin Mazurka Dąbrowskiego odsłuchał, celebrując sukces wraz z Tai'em Woffindenem i Leonem Madsenem.

Młodsze kategorie Ścigała się dużo także młodzież dosiadająca motocykli o pojemności 250cc oraz 80-125cc. Ci pierwsi mieli tylko zmagania indywidualne w ramach mistrzostw Polski, gdzie najlepszy okazał się być rybniczanin Szymon Ludwiczak. Zawodnik Włókniarza w pokonanym polu pozostawił Kacpra Manię (Unia Leszno) oraz Emila Maroszka z bydgoskiej Polonii.

W mini żużlu przeprowadzono z kolei oba czempionaty. I oba pokazały, że w Bydgoszczy z optymizmem mogą patrzeć na kolejne lata i nie martwić się o młodzież, bo ta rośnie i osiąga naprawdę dobre wyniki, czego potwierdzeniem są złote medale, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

Rozgrywki 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
DMPMotor LublinStal GorzówWłókniarz Częstochowa
U24 EkstraligaArged Malesa OstrówUnia LesznoSparta Wrocław
DMPJMotor LublinWłókniarz CzęstochowaArged Malesa Ostrów Wlkp.
IMPBartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)Dominik Kubera (Motor Lublin)Janusz Kołodziej (Unia Leszno)
MIMPMateusz Świdnicki (Włókniarz Częstochowa)Jakub Miśkowiak (Włókniarz Częstochowa)Wiktor Lampart (Motor Lublin)
MPPKMotor LublinUnia LesznoGKM Grudziądz
MMPPKMotor LublinWłókniarz CzęstochowaArged Malesa Ostrów
Złoty KaskBartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)Dominik Kubera (Unia Leszno)Patryk Dudek (Apator Toruń)
Srebrny KaskJakub Miśkowiak (Włókniarz Częstochowa)Kacper Pludra (GKM Grudziądz)Wiktor Przyjemski (Polonia Bydgoszcz)
Brązowy KaskJakub Krawczyk (Arged Malesa Ostrów Wlkp.)Franciszek Karczewski (Włókniarz Częstochowa)Krzysztof Sadurski (Wilki Krosno)
PGE IMMEBartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)Tai Woffinden (Sparta Wrocław)Leon Madsen (Włókniarz Częstochowa)
IM 1. Ligi---
IM 2. Ligi---
IMP 250ccSzymon Ludwiczak (Włókniarz Częstochowa)Kacper Mania (Unia Leszno)Emil Maroszek (Polonia Bydgoszcz)
IMP 85-125ccMaksymilian Pawełczak (Polonia Bydgoszcz)Filip Bęczkowski (GUKS Speedway Wawrów)Kewin Nycz (GUKS Speedway Wawrów)
DMP 85-125ccPolonia BydgoszczMKMŻ Rybki RybnikGUKS Speedway Wawrów

Czytaj także

: Wychowankowie Motoru muszą zadać sobie szczere pytanie. To jest ich życiowa droga

Źródło artykułu: