Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Sypnęło zmianami w 1. i 2. lidze. Przewodniczący GKSŻ wyjaśnia powody

W ostatnim dniu października poznaliśmy regulaminy rozgrywek ligowych na sezon 2023. Nie brakowało istotnych reform, które w rozmowie z polskizuzel.pl wytłumaczył przewodniczący GKSŻ, Piotr Szymański.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
mecz Falubaz - Polonia WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: mecz Falubaz - Polonia
Jedną z kluczowych zmian do których doszło w regulaminach są przepisy finansowe. Dotychczas określały one maksymalną kwotę za podpis i zdobyty punkty, jednak w środowisku funkcjonowały dodatkowe umowy, chociażby te sponsorskie.

One nie były objęte procesem licencyjnym i władze żużla postanowiły to zmienić.

- To z jednej strony efekt naszych rozmów z UOKiK, a poza tym otrzymywaliśmy sporo sugestii ze strony zawodników i działaczy, że te sprawy należy uwolnić. W związku z tym wsłuchaliśmy się w te głosy i limitów nie będzie. Mam nadzieję, że wszyscy podejdą do tematu odpowiedzialnie, bo kilka lat temu mieliśmy kluby, które znikały z żużlowej mapy Polski z powodu długów i trzeba było później czekać na ich powrót - tłumaczy Piotr Szymański.

ZOBACZ Polskie obywatelstwo dla Tarasienki "na biurku Prezydenta". Prezes mówi o szczegółach
Nowością w polskim sporcie żużlowym będą prekontrakty, które można zawierać od 15 czerwca do 31 października. Ma to dać możliwość urealnić rozmowy kontraktowe, których oficjalnie prowadzić nie można było, a i tak giełda transferowa np. w PGE Ekstralidze była już rozwiązana w okresie wakacyjnym.

- Ustaliliśmy to wspólnie z PGE Ekstraligą. Ta inicjatywa to reakcja na ostatnie wydarzenia na rynku transferowym. Kluby i żużlowcy dostają od nas narzędzie, ale nie muszą z niego korzystać. Nikt nie zabrania czekania do listopada i zawierania umów wtedy. To zatem prawo, a nie obowiązek. Czas pokaże, z jakim spotka się to odzewem - wyjaśnia Szymański.

Piotr Szymański o powodach rezygnacji z zastępstwa zawodnika za zawieszonych Rosjan przyznał, że był to naturalny ruch, bo o ile przed rokiem sytuacja zaskoczyła zawodników, o tyle w tym już ich sytuacja była bardziej klarowna. Zdradził również, że przepis o zawodnikach z numerami 8 i 16, które przeznaczone są dla żużlowców do 23. roku życia przegłosowały same kluby.

Tak samo wspólną decyzją klubów ustalono, że nie będzie powrotu spotkań barażowych. Serwis polskizuzel.pl ponadto informuje, że każdy klub eWinner 1. Ligi w ramach obowiązków szkoleniowych będzie musiał zorganizować turniej Zaplecza Kadry Juniorów. Dojdzie także do zwiększenia liczby imprez w kategorii 250 cc.

Czytaj także:
Po rocznej przerwie wrócił do żużla i wskoczył na podium mistrzostw kraju. Jest gotów, by jeździć w Polsce
Zdolny junior do wzięcia. "Jestem całkowicie wolny, jak ptak na niebie"

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Czy chciałbyś/chciałabyś powrotu meczów barażowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×